Chystané změny na poli hazardních her a online sázení napříč Evropou
Změny v hazardu
V posledních letech se hodně řeší otázka svobodného internetu a s tím i možnost sázet u kterékoliv sázkové kanceláře na světě. Existuje však stále spoustu států, které na své území nechtějí vpustit zahraniční sázkové operátory, což přináší vrásky nejednomu sázkaři. Například sázkové kanceláře v ČR postrádají přirozenou konkurenci zahraničních sázkových operátorů. A podobný problém je k vidění v různých koutech Evropy. Rok 2019 si však přichystal několik zajímavých změn v regulacích jednotlivých států, a jsou to díky bohu změny k lepšímu.
Bělorusko je hodně specifickou zemí, vezmeme-li v úvahu, že tam vládne už přes dvacet let jedna a tatáž osoba. Běloruský prezident Lukašenko nicméně podepsal návrh zákona, který legalizuje online sázení a loterijní průmysl. K tomu, aby mohl člověk sázet, musí nejprve dovršit hranici věku 21 let a pochopitelně také musí projít sérií různých ověření totožnosti. Lidé v Bělorusku ovšem nejsou na hazardní hry navyklí a experti tak neočekávají žádný boom v počtu nových sázkových kanceláří.
Další výraznou změnou prochází náš východní soused Slovensko, kde doposud panovala monopolní situace. Zákon, který byl v platnosti od roku 2005, zařadil na černou listinu obrovský počet sázkových kanceláří, mezi nimiž nechyběly ani ty největší, jako je například bet365. Tato situace se však v roce 2019 začíná vyvíjet směrem k lepšímu, neboť Slovensko upouští od monopolní situace a povoluje zahraničním sázkovým operátorům možnost získat slovenskou licenci. Nutno však podotknout, že daň z hazardních her je na Slovensku, stejně jako u nás, poměrně vysoká. Dosahuje výše 23 %, což spoustu místních i zahraničních sázkových kanceláří zcela jistě odradí.
Dokonce i Švédsko se dočká revoluce na poli hazardních her, neboť i zde vládl původně monopol. Švédská vláda však náhle zjistila, že země bude mnohem více profitovat ze systému, který by vytvořil přirozenou konkurenci. Pouští se proto do uvolňování otěží a zavádí liberální licenční systém, který umožní zahraničním operátorům proniknout do Švédska. Toto opatření pak samozřejmě přinese spoustu peněz do státní pokladny, což je primárním cílem této novely.
Jednotlivé země Evropy se pomalu vydávají tím správným směrem, když se snaží vytvořit konkurenceschopné prostředí pro hazardní hry. V budoucnosti lze postupné uvolňování regulací očekávat i v jiných zemích, tak doufejme, že to přinese ovoce i pro tuzemské sázkaře.
Vyhrocená diskuze ohledně Loot boxů
Přívrženci počítačových her jistě vědí, co to Loot boxy jsou. Jedná se o virtuální bedny, které si můžete zakoupit od poskytovatele hry, přičemž uvnitř se nachází předem neznámý obsah nejrůznějších vylepšení. Nemusíme asi dodávat, že někdy na tom vyděláte a jindy proděláte, což je přesně důvod, proč jsou Loot boxy terčem kritiky. Mnoho lidí je totiž považuje za určitou formu hazardu, pro který by měla platit jistá pravidla a zákony. Tak například osoby, které ještě nedosáhly věku 18let, mají podle zákona přístup k hazardním hrám zakázaný. Jenže Loot boxy jsou povoleny i pro hráče pod hranicí věku 15let, což se nelíbí mnohým kritikům. Vedení společnosti Electronic Arts, ani další organizace, však v Loot boxech nevidí žádný problém, neboť podle nich nejde o hazard, protože člověk za své peníze vždy něco získá. Je to prý jen neškodná forma zábavy založená na principu překvapení.