1 Útok v Sýrii

České schizma. Ministerstvo zahraničí útok na Sýrii ocenilo, Hrad ho odsoudil

AKTUALIZOVÁNO

Zatímco česká diplomacie i premiér Andrej Babiš vnímají noční útok USA, Británie a Francie v Sýrii jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích, mluvčí Hradu ho odsoudil. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček osočil novináře z podpory války. Proti útoku se ohradil i předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Česká republika v minulých dnech ostře odsoudila barbarský útok proti civilnímu obyvatelstvu v Dúmá a vyzvala k jeho okamžitému a nezávislému vyšetření. Dnešní vojenský zásah USA a spojenců vnímáme jednoznačně jako jasný vzkaz komukoli, kdo by chtěl v chemických útocích v Sýrii pokračovat,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.

Na svém Twitteru se k útoku vyjádřil i premiér Andrej Babiš. „Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Z prvních informací vyplývá, že byl veden přesně a zasažena byla taková zařízení, která slouží k výrobě či přechovávání chemických zbraní,“ uvedl a dodal, že česká pozice k užívání chemických zbraní je už 30 let neměnná. Světové mocnosti by podle něj měli najít mírové řešení.

Česká diplomacie také vyjádřila podporu stanovisku generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga. Uvedl, že vojenský zásah povede ke snížení kapacity syrského vládnoucího režimu vést chemické útoky proti svému lidu.

„Česká republika vystupovala a vždy bude vystupovat zásadně proti jakémukoliv použití chemických zbraní. Plně podporujeme činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů,“ napsala diplomacie v prohlášení.

Rada bezpečnosti OSN podle ministerstva nedokázala situaci v Sýrii účinně řešit. „Česko společně s dalšími státy Evropské unie vyzývá všechny aktéry syrského konfliktu ke zmírnění bojů a k obnovení mírových jednání,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení.

Jiří Ovčáček na Twitteru reagoval větou, že vojenské řešení je vždy až to poslední. Na svém dalším twitterovém účtu Ovčáček osočil novináře, že válku chtěli. „Nadšení čeští novináři, neziskovkáři a pražskokavárníci prý už brzy vyrazí do první linie v Sýrii. Stále ale hledají velitele. Nějaký tip?“ napsal. Již ve čtvrtek uvedl, že se novináři při představě války „slastně olizují“ a měli by být posláni do první linie.

Útok na Sýrii naopak odsoudil předseda komunistů Vojtěch Filip. „Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad,“ sdělil. Na svém Twitteru pak označil útok za „odporný akt agrese“ a „válečný zločin“, za nějž by měli být souzeni ti, co o útoku rozhodli.

Bezpečnost ČR není po útoku USA, Francie a Británie v Sýrii ohrožena, v pořádku jsou i Češi na ambasádě v Damašku a čeští vojáci v misi na Golanských výšinách, řekla novinářům ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Úder proti Sýrii. Trump za podpory Británie a Francie zaútočil raketami Tomahawk

Urážka Putina, reagují Rusové na útok v Sýrii


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.