Ústí jako Most? Město bojuje proti byznysu s chudobou, zastavilo dávky na bydlení
Vyhlášení bezdoplatkové zóny
Magistrát města Ústí nad Labem se vrhl na boj proti obchodu s chudobou. Vyhlásil totiž po celém svém území bezdoplatkovou zónu na bydlení. V praxi to znamená, že noví žadatelé nedostanou sociální dávku doplatek na bydlení. Podobný postup se šíří po celých severních Čechách, kromě Ústí nad Labem už bezdoplatková zóna funguje v Mostě či Děčíně. Regulace má ale i svoje odpůrce, kteří upozorňují na to, že to neřeší situaci stávajících nájemníků.
O doplatek na bydlení totiž nepřijdou občané, kteří ho již pobírají. To platí i v situaci, kdy mají nájemníci smlouvu na dobu určitou, která se pravidelně obnovuje. Bezdoplatková zóna se nebude vztahovat ani na domovy pro seniory či azylové domy. Ústí nad Labem přitom vyhlásilo v polovině minulého roku už dvaadvacet vybraných oblastí, kde zóny budou fungovat. Město tak přistoupilo ke stejnému kroku jako v Litvínově, na Kladně či v Karviné.
Kritici poukazovali na to, že problém obchodu s chudobou žádné vyhlašování zón nevyřeší. Rázný krok vedení města považovali za předvolební trik, s jehož npomocí chtěli zabodovat u občanů v komunálních volbách v říjnu. Právě tehdejší vedení města zažádalo o vyhlášení celé bezdoplatkové zóny.
Důvodem mělo být, že se prý ve městě nedaří řešit problémy se spekulativním skupováním bytů, které jsou následně pronajímány za ceny neobvyklé. Podobná praxe tíží i ostatní města se sociálně slabými. Odpovědí má být právě bezdoplatková zóna, kterou může místní samospráva vyhlásit v oblasti se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Prohlášení umožňuje novela zákona o hmotné nouzi z roku 2017.
Postup magistrátu kritizuje ústecká opozice, podle které se současný stav nijak nevyřeší. „Tímto vyhlášením bezdoplatkové zóny v Ústí nad Labem se jen zakonzervuje stav ubytovaných u obchodníků s chudobou a dá jim neomezenou moc nad jejich nájemníky. Dalo by se říct, že je to vstřícný krok k podpoře tohoto nemravného podnikání,“ uvedl ústecký zastupitel Karel Karika.
Podle Kariky na nové nařízení doplatí ti, kteří jsou nyní v rukou obchodníků s chudobou, protože si nebudou moct najít jiné bydlení. „Příkladem je již vyhlášení OOP (Opatření obecné povahy) na určité adresy v červnu 2018, kdy skončily dvě ubytovny a město nemělo žádné řešení co si s těmito lidmi počne. Město tak ušetří státní peníze na úkor města, protože do rozpočtu města od státu nic za toto OOP nedostane,“ uvedl Karika.
Vyhlášení bezdoplatkové zóny na celé území města podpořil i prezident Miloš Zeman při své návštěvě v Ústí nad Labem loni. Podle něj každý kdo chce pracovat, najde zaměstnání. „Lidé v těchto ubytovnách, kteří se někdy, promiňte mi ta slova, povalují celý den a dávají špatný příklad i svým dětem, protože ty pak absentují ve školní docházce, ti by měli zvednout zadek a jít pracovat,“ řekl prezident Miloš Zeman. Dodal, že by to nikdy neřekl, pokud by byla vysoká nezaměstnanost.
Podle Zeman je vyhlášení bezdoplatkové zóny účinným nástrojem v boji proti chudobě. „Protože je třeba, aby alespoň část příjmů, které dostávají majitelé ubytoven, byla tímto způsobem snížena, neboť jsou to příjmy nás všech, které pocházejí od daňových poplatníků,“ uvedl Zeman.