Tři týdny lockdownu nestačí. Babiš teď doufá v rozvolňování po Velikonocích

ROZVOLŇOVÁNÍ V NEDOHLEDNU

Tři týdny lockdownu nestačí. Babiš teď doufá v rozvolňování po Velikonocích
Andrej Babiš nyní mluví o rozvolňování po Velikonocích Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Předseda vlády Andrej Babiš doufá, že se v Česku budou moci rozvolňovat přísná opatření “po Velikonocích”, jejichž neděle letos připadá na 4. dubna. Nic však slibovat nechce. Babiš to uvedl v rozhovoru s deníkem Právo.

“Nepředpokládám, že za tři týdny budeme rozvolňovat, ale doufám, že se to stane po Velikonocích. Priorita jsou naše děti a jejich návrat do škol. Nerad bych něco sliboval. Musíme snížit počet nakažených a hospitalizovaných. Myslím, že většina lidí pochopila, že už jde fakt o život, a konečně vidíme, že naši spoluobčané se snaží dodržovat daná opatření,” řekl premiér.

Babiš je současně pro to, aby se zpřísnily postihy vůči těm, kdo vládní opatření nedodržuje. Podle něj je na sociálních sítích vidět plno restaurací, které jsou v provozu. “Policie proto musí dodržování opatření důrazně vymáhat. Bohužel Senát vrátil do Sněmovny zákon umožňující udělovat vyšší pokuty. Pokud by senátoři mysleli boj proti pandemii vážně, pak by podpořili nástroj, který umožní citelně pokutovat ty, kteří opatření úmyslně porušují. Otevřené hospodě se pokuta 10 tisíc vrátí do hodiny,” řekl Babiš.

Za nedůvěru může opozice a Senát

Premiér soudí, že opozice využívá pandemii pro brutální politický boj. “Piráti či STAN zároveň tvrdí, že stejně není čas sundávat vládu. Logicky, protože se zuby nehty brání převzít odpovědnost. To ale není nic státnického, jen vědí, že kdyby to tady řídili oni, tak se jejich aura rozplyne do týdne jak pára nad hrncem. Ale taky je třeba říct, že na současném stavu nedůvěry má lví podíl sněmovní opozice a Senát, které vše torpédují a negují. Strach dostali, když shodili nouzový stav, protože původně opozice chtěla přeci rozvolňovat, ale teď už vědí, že to byla totální hloupost,” řekl Babiš.

Premiér se v rozhovoru také velmi kriticky pustil do ministra ČSSD Tomáše Petříčka, který je podle něj ochoten pro zviditelnění udělat cokoliv. V souvislosti s Petříčkovým oznámením, že Česko odmítlo koupit vakcíny AstraZeneca ze Saúdské Arábie Babiš uvedl, že Petříček akorát podrazil ministerstvo zdravotnictví. “Očividně lež do jeho repertoáru patří jako základní vybavení. Na vládě jsem o tom mluvil, že jde o černotu. Podobnou nabídku jsme dostali už jednou. AstraZeneca tehdy ostře protestovala. Takže jediným smyslem bylo podle mě zviditelnění pana Petříčka,” řekl Babiš.

Premiérovi se nelíbí ani práce ministerstva zdravotnictví. “Já bych očekával, že ministerstvo zdravotnictví bude mít nějakého analytika, který bude sledovat zahraniční média, odborné weby a studie, co se kde používá, a bude usilovat o získání těchto léků nebo vakcín. A to se neděje,” uvedl Babiš s tím, že on jako druhý v Evropě přesvědčil Roche prodat regeneron, protože je přesvědčen, že to může zachránit životy. “Stejně jsem usiloval o bamlanivimab a stejně jsem se začal zajímat o ivermektin, které by mohly pomoci lidem překonat covid bez toho, aby skončili na JIP,” vyzdvihl Babiš své mikromanažerské zásluhy.

Obdobně o opatrném rozvolňování mluví v deníku Právo i místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček." Říkám otevřeně, že Velikonoce v normálním režimu neproběhnou. Představa, že se všechno uvolní, není reálná. Klíčová budou čísla na konci března. Když uvidíme, že vše funguje a čísla klesají, tak doufám, že to nikdo nebude chtít zkazit urychleným uvolněním. Současně ale budeme hledat možnosti, jak ty Velikonoce udělat co nejsnesitelnější," řekl Hamáček.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články