Zvyšte věk odchodu do důchodu, radí OECD Česku
DŮCHODOVÝ VĚK
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučuje Česku pokračovat ve zvyšování důchodového věku podle prodlužování života. Stát by měl také zvážit placení části důchodu z daní. Posílit by se mělo spoření na stáří. Víc by měli začít do systému na penze přispívat živnostníci. Zkrátit by se měla povinná doba pojištění pro získání důchodu a zvednout penze lidí s nadprůměrným výdělkem. Uvádí to analýza k důchodové reformě, o kterou ČR loni OECD požádala. Dokument ve středu zveřejnilo ministerstvo práce.
Do penzí putuje téměř 30 procent výdajů státu. Společnost stárne, seniorů přibývá a pracovníků, kteří na penze přispívají, naopak bude ubývat. Podle expertů není penzijní systém v nynější podobě udržitelný a spadne do deficitů, které by mohly dosahovat několika procent hrubého domácího produktu (HDP). V dnešních hodnotách by to byly stovky miliard korun. Babišova vláda uvedla důchodovou reformu v programu jako první ze svých šesti hlavních priorit. Návrh zatím nepředložila. Do voleb zbývá necelých 11 měsíců.
OECD už v minulosti Česku několikrát doporučila důchodový systém upravit. Před dvěma lety radila posouvat věk, zkrátit povinnou dobu pojištění, posílit spoření na stáří i zásluhovost u lidí s vyšším výdělkem. Doporučení v analýze zopakovala.
Důchodový věk se v Česku zvedá každý rok obvykle o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. V 65 letech budou muži i ženy odcházet do penze zhruba po roce 2036. Vláda loni další navyšování, které by se týkalo dnešních dvacátníků a třicátníků, odmítla. O věku by měl jednat příští kabinet v roce 2024.
OECD doporučuje navázat penzijní věk na délku života. Podle ní to politikům "pomáhá odolávat pokušení" dělat populární, ale neudržitelná rozhodnutí. V ČR by to znamenalo oddalování nástupu do penze o necelý měsíc ročně. Navyšování by se mělo týkat i věku pro nástup do předčasné penze.
Podle OECD je průměrný příjem seniorů ve srovnání s příjmem v Česku i přes vysoké odvody nízký. V důchodovém systému je vysoká míra přerozdělování a penze jsou velmi nivelizované. "Náhradové poměry jsou vysoké u osob s nízkými příjmy, zatímco osoby s vysokými příjmy doplácí na velmi nízkou vnitřní výnosnost svých odvodů," uvádí zpráva. Doporučuje lidem s nadprůměrným výdělkem zvednout penzi.
Podle doporučení by se měl systém zjednodušit a zprůhlednit. Jednodušší by měl být i výpočet důchodu, aby ho lidé mohli předvídat. Zásluhová procentní výměra by se měla počítat ze všech výdělků stejně, nyní se u vyšších příjmů krátí. Základní výměru penze radí OECD hradit z daní. Umožnilo by to snížit vysoké sazby sociálního pojištění. Část peněz by se mohla převést do spoření. Posílit by se měla výkonnost fondů i motivace lidí odkládat si na stáří.
Nárok na penzi mají lidé po 35 letech pojištění. Podle doporučení by se měla doba zkrátit, podle toho by se ale krátil i důchod.
Sladit by se měly odvody zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Ty odvádějí pojistné z poloviny zisku. "Vezmeme-li zisk OSVČ a celkové mzdové náklady zaměstnance jako rovnocenné, úplná harmonizace by znamenala, že by vyměřovací základ OSVČ v České republice činil 74,7 procenta ze zisku," stojí ve zprávě. Podle ní nižší odvody pro OSVČ představují "skrytou dotaci" a pokud chtějí politici živnostníky podporovat, má to být při podnikání.
"Finanční podporu OSVČ v důchodovém systému lze těžko zdůvodnit. Zaprvé poskytuje výhodu pouze na základě typu smlouvy. Zadruhé to narušuje financování důchodů nebo to vede k tomu, že ostatní kategorie pracujících platí vyšší odvody," uvádí OECD.
O reformě jedná komise pro spravedlivé důchody. Debatovala o tom, že by se nynější veřejný důchodový systém mohl rozdělit na dva pilíře. Z nultého by se vyplácel základní solidární důchod z daní a z prvního z odvodů zásluhová část podle odpracovaných let a odvedených částek s případným oceněním péče o děti či práce po dosažení důchodového věku. Podle OECD navrhovaná reforma systém výrazně zjednodušuje, ale bonusy za péči a odpracované roky ho zas komplikují. Komise diskutovala i o vyšších odvodech pro OSVČ a zkrácení doby povinného pojištění.
"OECD potvrdila naši několikaměsíční práci na důchodové reformě... Je to jasný signál, že jdeme správným směrem," sdělila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo v tiskové zprávě však zároveň uvedlo, že zvyšování důchodového věku nepřipustí.