1 emoce členky SPD

VIDEO: Německou političku rozplakalo, že lidé odmítli výstavbu mešity

, UVNITŘ VIDEO

Témata: , , , ,

Německá zastupitelka bavorského městečka Kaufbeurer Martina Wischhöferová (SPD) nedokázala potlačit slzy. Její spoluobčané totiž v referendu odmítli návrh ze strany turecko-německé muslimské organizace (Ditib), aby se v oblasti postavila nová mešita. Politička podle svých slov doufala, že budou občané „dostatečně rozumní.“

Nedělního referenda se zúčastnilo přibližně 45 procent z 34 tisíc voličů, píše Deutsche Welle. Proti výstavbě mešity hlasovalo téměř 60 procent z nich. Jednání probíhala už od listopadu minulého roku. Kdyby referendum dopadlo opačně, asociace Ditib by dostala pozemek o velikosti pěti tisíc metrů čtverečních.

Podle starosty města Stefana Bosseho (CSU) se do hlasování mešity promítla i stále trvající napjatá situace mezi Německem a Tureckem. „Myslím, že diskuze byla přehlušena většími problémy jako vztahy s Tureckem nebo migrační krize,“ řekl Bosse.

Dojetí zastupitelky je zachyceno v čase 1:00 až 1:15.

Napětí mezi Tureckem a Německem

Organizace Ditib, která má úzké vazby na turecký stát, byla již v minulosti kritizována. Letos v dubnu například zorganizovala akci, kde malé děti v mešitě ve německém městě Herford pochodovaly v maskovaném oblečení a s atrapami zbraní.

O napětí mezi Tureckem a Německem svědčí i nedávný odchod Mesuta Özila z německé fotbalové reprezentace. Šéf Zelených Robert Habeck v souvislosti s ním obvinil ministra vnitra Horsta Seehofera (CSU) z toho, že svými dřívějšími výroky o islámu přispěl k odcizení mnoha německých Turků.

Habeck kritizoval slova Seehofera, který je také ministrem sportu, o tom, že islám nepatří k Německu. Takový výrok je podle šéfa Zelených třeba vnímat jako jasný vzkaz muslimským hráčům. Dopad Seehoferova prohlášení byl podle Habecka zničující, protože lidé s migračními kořeny v Německu cítí, že jsou stále častěji stigmatizováni a vylučováni ze společnosti.

Özil podle svých slov v reprezentaci skončil kvůli nedostatku respektu vůči svým tureckým kořenům a kvůli rasismu ze strany německého fotbalového svazu. V týdnech po propadu Německa na mistrovství světa v Rusku devětadvacetiletý záložník čelil tvrdé kritice od médií i členů fotbalového svazu kvůli svým výkonům a především spornému květnovému setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Vztahy mezi Berlínem a Ankarou jsou špatné už nejméně od nepovedeného převratu v Turecku v roce 2016. Podle serveru Spiegel Online zadržely turecké úřady od předloňského zmařeného puče 22 německých občanů. Loni například vyvolalo napětí zadržení šesti bojovníků za lidská práva včetně Němce, Švéda a ředitelky organizace Amnesty International v Turecku Idil Eserové. Turecko zadržené vinilo z podpory terorismu. Německá vláda kvůli tomu Ankaře pohrozila mimo jiné pozastavením unijní pomoci se zvládáním migrační krize.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Turecko ruší výjimečný stav, ale chystá protiteroristický zákon

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.