1 Strach z útoků

Sundejte jarmulky. Německá obec varovala Židy, jak se mají chovat na veřejnosti

NOVÉ

Témata:

Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku hlavy, takzvanou jarmulku nebo kipu. V rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) to ve čtvrtek řekl předseda německé Ústřední rady Židů Josef Schuster. Reagoval tak na rostoucí počet antisemitských útoků v Německu.

„Přiznat se vzdorovitě (ke své víře) by byla v principu správná cesta,“ uvedl Schuster. „Přesto bych jednotlivcům raději nedoporučoval, aby se ve velkoměstském prostředí v Německu ukazovali na veřejnosti s kipou,“ dodal předseda židovské rady.

Debatu o antisemitismu v Německu, která se vede již několik měsíců, rozvířil útok z minulého týdne, kdy tři útočníci napadli v berlínské městské části Prenzlauer Berg 21letého izraelského Araba a jeho 24letého německého přítele, kteří měli na hlavě jarmulku. Agresoři jim adresovali antisemitské nadávky a jeden z nich následně sundal pásek, začal jím Izraelce bít a pokusil se ho také udeřit láhví. Útočník – devatenáctiletý Syřan – skončil několik dní po útoku ve vazbě.

Podle Schustera je nyní nutné, aby Němci proti antisemitismu veřejně vystoupili, jinak bude v ohrožení demokratický systém země. „Ono nejde jen o antisemitismus, ruku v ruce s ním jde také rasismus a xenofobie. Je jim třeba vystavit jasnou stopku,“ řekl Schuster. Židovská obec v hlavním městě svolala na středu akci „Berlín nosí kipu“, na které budou moci obyvatelé metropole vyjádřit s židy solidaritu.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.