Sundejte jarmulky. Německá obec varovala Židy, jak se mají chovat na veřejnosti

Sundejte jarmulky. Německá obec varovala Židy, jak se mají chovat na veřejnostiNOVÉ
Svět

Strach z útoků

Židé by ve velkých německých městech raději neměli na veřejnosti nosit tradiční pokrývku hlavy, takzvanou jarmulku nebo kipu. V rozhovoru poskytnutém rozhlasové stanici Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) to ve čtvrtek řekl předseda německé Ústřední rady Židů Josef Schuster. Reagoval tak na rostoucí počet antisemitských útoků v Německu.

„Přiznat se vzdorovitě (ke své víře) by byla v principu správná cesta,“ uvedl Schuster. „Přesto bych jednotlivcům raději nedoporučoval, aby se ve velkoměstském prostředí v Německu ukazovali na veřejnosti s kipou,“ dodal předseda židovské rady.

Debatu o antisemitismu v Německu, která se vede již několik měsíců, rozvířil útok z minulého týdne, kdy tři útočníci napadli v berlínské městské části Prenzlauer Berg 21letého izraelského Araba a jeho 24letého německého přítele, kteří měli na hlavě jarmulku. Agresoři jim adresovali antisemitské nadávky a jeden z nich následně sundal pásek, začal jím Izraelce bít a pokusil se ho také udeřit láhví. Útočník – devatenáctiletý Syřan – skončil několik dní po útoku ve vazbě.

Podle Schustera je nyní nutné, aby Němci proti antisemitismu veřejně vystoupili, jinak bude v ohrožení demokratický systém země. „Ono nejde jen o antisemitismus, ruku v ruce s ním jde také rasismus a xenofobie. Je jim třeba vystavit jasnou stopku,“ řekl Schuster. Židovská obec v hlavním městě svolala na středu akci „Berlín nosí kipu“, na které budou moci obyvatelé metropole vyjádřit s židy solidaritu.

Související články