Indie v červenci vyšle sondu s vozítkem na Měsíc. V plánu má i astronauty na zemské orbitě
indické vesmírné ambice
Indie vyšle v polovině července k Měsíci sondu Čandrájan-2, s níž se pokusí přistát na měsíčním povrchu. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek oznámila indická vesmírná agentura ISRO. Pokud bude mise úspěšná, stane se Indie po Spojených státech, bývalém Sovětském svazu a Číně čtvrtou zemí, která měkkého přistání na Měsíci dosáhne.
Šéf ISRO K. Sivan na tiskové konferenci v Dillí podle Reuters rovněž sdělil, že Indie už plánuje umístění vlastní vesmírné stanice na oběžnou dráhu kolem Země. Realizovat tento záměr chce někdy ve druhé polovině dvacátých let.
Svou první lunární sondu vyslala Indie v roce 2008, tehdy ale družice Čandrájan-1 (Měsíční loď 1) pouze kolem Měsíce kroužila a nepřistála.
Nová indická lunární mise se má soustředit na měsíční povrch, kde bude sbírat data týkající se vody a minerálů. Start je plánován na 15. července v 02:51 místního času (14. července 23:21 SELČ). Dosednutí přistávacího modulu, který na povrch Měsíce dopraví robotické vozítko, se předpokládá v září.
Robotické vozítko by mělo na měsíčním povrchu operovat 14 dní, sdělila indická vesmírná agentura. "Vozítko bude analyzovat složení měsíčního povrchu a posílat data a snímky na Zemi," dodala agentura.
Přistání se má uskutečnit v blízkosti jižního pólu Měsíce v oblasti, kde ještě žádná sonda nepřistála, uvedl zpravodajský server BBC News.
V roce 2008 první indická sonda Čandrájan-1 vypustila během své mise do oblasti jižního pólu Měsíce zařízení, které tvrdě dopadlo na měsíční povrch. Prach a dopadem vyvržené horniny zkoumaly přístroje mateřské sondy. Dopadová sonda MIP (Moon Impact Probe) byla nárazem zničena.