Bouře kolem Lipovské, padaly i vulgární urážky. Přítomnost policie v ČT vzbudila rozruch
RADA ČT
Bouřlivá atmosféra z jednání Rady České televize se přenesla i na sociální sítě mezi známé novináře či tváře ČT. Bývalý zpravodaj České televize Tomáš Etzler nazval radní Hanu Lipovskou „špinavou čubkou“, za což se sám obratem stal objektem kritiky. Za svými výroky, kterými komentoval přítomnost policejní ochranky v budově televize, si však stojí.
Pozornost před středečním jednáním Rady ČT strhla přítomnost neuniformovaných policistů, kteří vstoupili spolu s radní Hanou Lipovskou do budovy televize, aniž by k tomu ona či samotná policie sdělila jakékoliv informace. Policisté pak hlídali dveře místnosti, v níž radní jednali a situace začala vyvolávat spekulace i ostré reakce na sociálních sítích.
Situace rozčílila současné i bývalé zaměstnance ČT. „Doufám, že Hana Lipovská na příští zasedání rady dorazí s URNOU, tankovým praporem, protiteroristickou jednotkou a příslušní ministři to schválí a všichni se budou tvářit jako že jo, to je přece úplně v pořádku, tam se jinak jít nedá,“ komentoval situaci na Twitteru například novinář Marek Wollner. Mnohem ostřeji se pak do radní pustil známý novinář a bývalý reportér ČT či americké CNN Tomáš Etzler. „Přece nemohou bez pověření vlézt kam se jim zlíbí, zvlášť když si je tam přivede nějaká zmanipulovaná špinavá čubka, co ani není zaměstnankyní ČT,“ uvedl na adresu radní Lipovské, která je častou kritičkou generálního ředitele Petra Dvořáka.
Doufám, že Hana Lipovská na příští zasedání rady dorazí s URNOU, tankovým praporem, protiteroristickou jednotkou a příslušní ministři to schválí a všichni se budou tvářit jako že jo, to je přece úplně v pořádku, tam se jinak jít nedá.
— marek wollner (@MarekWollner) April 7, 2021
Za ostrá slova se obratem snesla kritika „z vlastních řad“ i na Etzlera, ten si však za výroky stojí. „Můj tweet k Lipovské je nevinným poškádlením v porovnání se slovy, které čeština nabízí nebo se škodami, co loutkovodiči té kreatury v ČR páchají,“ dodal Etzler na svém twitterovém účtu. Policie podle něj neměla v televizi co dělat a podílela se na zastrašování rady i televize.
Ale ani s průkazama, přece nemohou bez pověření vlézt kam se jim zlíbí, zvlášť když si je tam přivede nějaká zmanipulovaná špinavá čubka, co ani není zaměstnankyní ČT.
— Tomas Etzler (@tvtomas) April 7, 2021
Prvotní spekulace nakonec utnula kontrola ze strany policie i tisková zpráva. „Policie ČR v budově ČT neprovádí úkony trestního řízení ani šetření jakkoli související s činností České televize,“ uvedla pražská policie na twitteru. Podobně ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že policisté poskytují krátkodobou ochranu jednomu ze členů rady.
Radní Lipovská podle svých slov o policejní ochranu sama nežádala. „Rizika plynoucí z výkonu své funkce chápu jako součást své práce. Respektuji však důrazná doporučení odborníků,“ uvedla pro deník Echo24 s tím, že podrobnější informace sdělovat nemůže. „Ale mohu zcela jasně říci, že v žádném případě nemám a nebudu mít soukromou ochranku,“ dodala s tím, že o tom, kam ji doprovází policejní ochrana, rozhodovat v souladu se zákonem nemůže. Na jednání rady také Lipovská zmínila, že podle ní radní čelí v poslední době výhrůžkám.
Kritiku mezi zaměstnanci televize, ale například i od senátní komise pro sdělovací prostředky vzbudil vstup policistů do budovy bez povolení či informování vedení televize. Samotní zaměstnanci televize se od policistů snažili zjistit například to, zda mají kromě povolení pro vstup do budovy například i negativní antigenní testy. Komise Senátu pro sdělovací prostředky v tiskové zprávě vyzvala Hamáčka k prošetření věci. „Zejména požadujeme vysvětlení, zda přidělení členové ochranné služby policie České republiky mají automatické oprávnění ke vstupu do budov České televize a proč o jejich vstupu nebyl informován management České televize,“ uvedla komise. Přítomnost policistů nebo ochranné služby není v televizi nijak výjimečná, protože pokud je někdo chráněnou osobou, chodí i do České televize obvykle v doprovodu policistů. Týká se to například ústavních činitelů nebo i dalších osob, které mají na ochranu nárok nebo ji potřebují.
Středeční jednání Rady ČT se následně opět neslo v napjaté atmosféře mezi částí rady a generálním ředitelem Petrem Dvořákem. Rada ho vyzvala, aby do pátku vysvětlil svůj možný střet zájmů kvůli spoluvlastnictví počítačové školy Gopas. Dvořák má v Gopasu podle radní Hany Lipovské čtvrtinový podíl a Česká televize si u firmy v minulosti objednávala školení. Dvořák se jednání rady neúčastnil z vážných rodinných důvodů. Ve vyjádření na webu televize pak tvrzení, že je ve střetu zájmů a že porušil zákon, popřel. Žádné smlouvy Gopasu s ČT sám nepodepisoval a ani o nich nevěděl. Gopas podle něj má 15 000 až 25 000 účastníků kurzů ročně, ale z ČT se IT kurzů firmy účastnilo jen několik jednotlivců za rok.