Praha má zpět svou největší atrakci. Apoštolové se opět představili na orloji

sté výročí republiky

Praha má zpět svou největší atrakci. Apoštolové se opět představili na orlojiNOVÉ
Slavnostní spuštění orloje na Staroměstském náměstí Foto:

Reprofoto: Česká televize

Domov

Za obrovského zájmu turistů i Pražanů byl dnes znovu spuštěn pražský orloj. Nefunkční byl od ledna, kdy začala jeho generální oprava. Již dlouho před 18. hodinou nebylo možné se k orloji ani přiblížit, dav přihlížejících prostranství před radnicí zcela zaplnil. Spuštěním opraveného staroměstského orloje v pátek odpoledne začaly měsíční národní oslavy 100 let Československa, které vyvrcholí 27. a 28. října. Vznik státu připomněly také dny otevřených dveří ve státních institucích, začíná několik výstav. Na Pražském hradě se za účasti prezidenta Miloše Zemana uskutečnily oslavy 100 let českého sportu. Blížící se výročí republiky vzpomenou lidé v den svatováclavského svátku také v regionech.

Zrestaurované sochy apoštolů vyšly na orloji poprvé po necelých devíti měsících z nových vitrážových okének v 18:00. Podoba okének, astrolábu i mechanika stoje se rekonstrukcí vrátila do původnější podoby. Orloj byl letos kompletně demontován poprvé od poválečných let.

Už po poledni Zeman na Pražském hradě poobědval s medailisty z olympijských her či mistrovství světa. Dny otevřených dveří lidem zpřístupnily budovy ministerstva financí a obrany, Úřad vlády otevřel Lichtenštejnský palác, ministerstvo kultury Nostický palác. V Obecním domě byla zahájena výstava nazvaná 28. říjen, Národní zemědělské muzeum otevře expozici Největší objev - Fenomén zemědělství ve 100 předmětech.

Oslavy vzniku Československa jsou koncipovány jako měsíční festival v ulicích. Výročí připomínají vedle výstav, koncertů, divadelních představení a happeningů také audio a videospoty v televizi, rozhlase a na internetu. Oslavy vyvrcholí v posledních říjnových dnech mimo jiné vojenskou přehlídkou, otevřením opraveného Národního muzea a tradičním udělováním státních vyznamenání.

Orloj za léta fungování prošel mnohými opravami. Generální opravou prošel v letech 1860, 1945, 1994 a 2005. Při té letošní byl kompletně demontován poprvé od poválečných let, například mechanika orloje se vrátila do podoby z 60. let 19. století. Kompletní cena oprav orloje je 9,4 milionu korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Na státní svátek zavřou větší obchody, zato se lidem otevřou ministerstva obrany i financí

Praha nebude rekonstruovat radniční domy na Staroměstském náměstí