Politické gesto? Merkelová se nezúčastní státní večeře s Erdoganem

Politické gesto? Merkelová se nezúčastní státní večeře s ErdoganemNOVÉ
Německá kancléřka Merkelová a a turecký prezident Erdogan Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

turecký prezident v Německu

Německá kancléřka Angela Merkelová se podle informací magazínu Spiegel nezúčastní státní večeře, kterou v pátek pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pořádá německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Jestli jde o politické gesto, není podle magazínu zřejmé. Jasné ale je, že na státní večeři budou chybět i další politici. Merkelová se s Erdoganem v Berlíně i tak setká hned dvakrát.

Steinmeier na slavnostní večeři do zámku Bellevue pozval zhruba 100 hostů. I když takové večeře pro státní návštěvy německý prezident organizuje pravidelně, řada německých politiků je přesvědčena o tom, že Erdogan si takovou poctu nezaslouží kvůli způsobu, jakým nakládá s opozicí nebo médii.

Svou účast už odřekl například šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner, který podle svých slov nechce být součástí Erdoganovy propagandy. Nedorazí ani předsedové Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck. Odlišnou strategii zvolil bývalý šéf této opoziční strany a jeden z nejtvrdších kritiků Erdogana Cem Özdemir. Svou účastí chce dát najevo, že opozice je pevnou a nezbytnou součástí demokracie.

Jak se v pondělí ukázalo, chybět bude také Merkelová. Její úřad zatím neúčast nikterak nezdůvodnil. Podle Spiegelu ale kancléřka na podobné státní večeře nechodí vždy. Naposledy tak učinila při návštěvě britské královny Alžběty II. v roce 2015. Navíc se s Erdoganem v Berlíně setká jak v pátek, tak v sobotu.

Německo-turecké vztahy prošly v uplynulých dvou letech řadou krizí. V posledních měsících se sice o něco zlepšily, ale i tak je komplikuje například fakt, že Turecko zadržuje několik občanů německé národnosti. Podle Berlína tak činí z politických důvodů, což Ankara odmítá.

Čtěte také: Erdoğan otevírá mešitu v Kolíně nad Rýnem

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články