1 Kdo kandiduje do Senátu

Hilšer proti Jaklovi, Konvička versus Paroubek. Pikantní souboje podzimu

Nové

Témata: ,

O křeslo senátora se na podzim utkají v různých obvodech známí expolitici, expolicista, herec, rektor či právník. V Praze 2 proti sobě kandidují někdejší kandidát na prezidenta Marek Hilšer (nezávislý), herec Vladimír Kratina (ODS) a bývalý ředitel politického odboru kanceláře prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl (SPD). Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek kandiduje v Náchodě, stejně jako někdejší policejní prezident Martin Červíček. Expředsedu Bloku proti Islamizaci Martina Konvičku zase vyzve v Ostravě bývalý premiér Jiří Paroubek.

Další kandidát na prezidenta z lednových voleb Pavel Fischer (nezávislý) má mezi protivníky exministra financí Ivana Pilného (ANO) i kovanou komunistku a exposlankyni Martu Semelovou (KSČM). Spolu s Fischerem, Semelovou a Pilným kandiduje v Praze 12 i ústavní právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch (nezávislý).

Prezidentské volby se staly odrazovým můstkem kandidatury do Senátu i pro Jiřího Drahoše (s podporou TOP 09, KDU-ČSL, STAN a SZ) a Petra Hanniga (Rozumní), kteří proti sobě znovu kandidují, tentokrát v Praze 4, i pro Jiřího Hynka (Realisté). Hynek se o post v horní komoře uchází v Chrudimi, stejně jako exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Do Senátu se hlásí i někdejší náměstek ministra financí Lukáš Wagenkrecht (Piráti) a překladatel Hayato Okamura (KDU-ČSL). Oba kandidují v Praze 8. Souboj o křeslo v horní komoře svedou i někdejší policejní prezident Martin Červíček (ODS) a předseda KDU-ČSL a poslanec Pavel Bělobrádek, kandidují spolu s dalšími v Náchodě. Pokud by mandát získal Bělobrádek, musel by se vzdát poslanecké funkce.

Poté, co expremiéra Jiřího Paroubka jako kandidáta do Senátu neposvětilo vedení ČSSD, se o mandát v Ostravě uchází jako nezávislý. Ve stejném obvodě kandiduje i někdejší předseda Bloku proti islamizaci Martin Konvička (nezávislý). 

Rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka (s podporou ODS, TOP 09, SZ a STAN) vyzve mimo jiné i ředitel Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý (ANO).

Senát, který má celkem 81 členů, se z jedné třetiny obměňuje pravidelně po dvou letech. Letošní senátní volby začnou 5. a 6. října společně s komunálními volbami.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Senátory by letos chtělo být 233 kandidátů, jako minule

Klausův spolupracovník Jakl bude za SPD kandidovat do Senátu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.