Příběh muže, který torpédoval Vatikán. Spal s desítkami kněží, jeho zpráva vyvolala zděšení
Církevní skandál
Před několika měsíci torpédoval prostitut Francesco Mangiacapra Vatikán svou zprávou o tom, že za peníze spal s 34 homosexuálními kněžími. Obsáhlá složka má 1200 stran a zahrnuje fotografie, ale také kopie konverzace v aplikaci WhatsApp. Nejen věřící se začali ptát, kdo je vlastně muž, kvůli němuž riskovalo tolik představitelů církve. A jak je něco takového možné. Tištěné vydání týdeníku Stern přineslo s Mangiacaprou rozsáhlý rozhovor.
„Chtějí mít tvrdý sex jako všichni ostatní. Ale jsou sentimentálnější. Kněží si kupují nejen sex, ale také emocionální blízkost, náklonnost. Dával jsem jim úplně všechno,“ řekl týdeníku bez obalu 37letý muž.
Studoval práva, ale závratnou kariéru dosáhl až v profesi callboye. Za peníze spí s muži, masturbuje před webovou kamerou, nabízí různé služby. A píše. Třeba o odvrácených stranách katolické církve. O desítkách vysoce postavených církevních hodnostářů, kteří za posledních sedm let prošli jeho postelí
Je zřejmé, že je velmi inteligentní a vzdělaný, ale o sobě mluví jako o sexuálním dělníkovi a tahle skutečnost ho nijak nefrustruje. „Dávám přednost prodeji svého těla před nudou v advokátní kanceláři. Dnes se cítím jako člověk.“
Kdy nastal zlom?
Jeho profesní zlom prý nastal, když mu po nástupu na stáž advokátního koncipienta během videochatu nabídl schůzku jakýsi kolega právník. Za 20 minut mu zaplatil 150 eur. Bylo rozhodnuto. „Jsem prostitut a do své práce jsem mozek zapojil mnohem více, než bych tak dělal v advokacii. Mnoho zákazníků přitahuji spíš než tělem tím, že dokážu formulovat myšlenky,“ řekl pro týdeník Stern.
Nic z toho by ho samozřejmě nekatapultovalo mezi celebrity. To až jeho přiznání, že dlouhá léta poskytoval rozkoš katolickým kněžím. „Po dlouhém zvažování jsem dospěl k rozhodnutí, že si tyto informace nemohu udržet jen pro sebe, pak bych se stal komplicem. Považuji za samozřejmé zveřejnit dvojí tvář představitelů katolické církve, zejména vysoce organizovanou lobby homosexuálních kněží. Postarají se o sebe, podporují navzájem, shromažďují se ve skupinách. Společnost o tom nemá ponětí.“
Zrada nebo zrada?
„Nikdy bych svého zákazníka nezradil. Jenže je zákazník a zákazník. Pokud muž podvádí manželku, je to jen na jeho riziko. Jenže kněží jsou lidé, kteří zastávají morální funkci. Z kazatelny šíří bohulibý světonázor, který svým jednáním sami porušují. Já jsem homosexuál a dobře vím, co pro celou LGTB komunitu znamená, že naše společnost je utvářená hodnotami církve. Jak moc jsme odmítáni a jak moc musíme bojovat… A přitom homosexualita v samotné církvi není ničím výjimečným,“ řekl Sternu.
Ve svých vzpomínkách na své církevní zákazníky zmiňuje i jejich specifika. Zatímco ženaté muže prý vesměs zajímala především diskrétnost a trpěli obavami z možného prozrazení, kněží se něčím podobným prý netrápí. „Ve své nadřazenosti se chovají tak, jako by jim nikdo nemohl ublížit. Šokovalo mě, že žádné přehnané soukromí nikdy neřešili. A už vůbec jsem u žádného z nich nepozoroval jakékoli výčitky svědomí. “
Setkání prostituta s jeho duchovními klienty se však odehrávala vždy mimo Vatikán, za tím účelem existovaly konkrétní byty. Zákazníci takřka nikdy nepřicházeli v kněžském oblečení, ale v civilu. Nicméně složka přibližuje i situaci, kdy navštívil kněze přímo v církevním zařízení pro péči o drogově závislé, zapsal se na recepci, seděl se svým „vyvoleným“ a ostatními duchovními u jednoho stolu a poté se s klientem odebrali na pokoj.
„Mohl bych si dál užívat v tichosti vydělaných peněz, nechat se obletovat. Kněží zaplatí za sex mnohem ochotněji a velkoryseji než kdokoli jiný. Ale já se rozhodl toho všeho vzdát, abych poukázal na schizofrenickou morálku tolik typickou pro hierarchii. Nikoho nesoudím, neobviňuji nikoho ze zločinu. Homosexualita zločin není. Viním z hříchu. Z nedotknutelnosti. Z hniloby kontaminující zdravou část církve,“ dodává muž, který si užívá svých pět minut slávy.
Žádný z 34 kněží a šesti seminaristů nebyl z ničeho obviněn. „Mluvíme tu o hříchu, a ne o zločinu,“ dodává Francesco Mangiacapra.