Facebook je nemorální společnost a hrozba demokracie, tvrdí lidé od Bidena
BIDENŮV BOJ S FACEBOOKEM
Demokratický kandidát Joe Biden a jeho tým dlouhodobě bojují proti technologickému velikánovi kvůli tomu, že zanedbává boj proti fake news a šíření nenávisti. Podle nich je Facebook nemorální a vedle republikánské strany představuje „největší institucionální hrozbu pro demokracii“. Zároveň je ale nově zvolený prezident Spojených států obklopen bývalými pracovníky firmy stojící za sociální sítí. Otázka proto je, zdali čerstvá hlava USA zmírní postoj vůči Facebooku, píše server Politico.
Stratég Bidenovy kampaně Patrick Stevenson již minulý týden prohlásil, že dvěma největšími instituciálními hrozbami pro demokracii jsou podle něj republikánská strana a Facebook. „V podstatě si myslíme, že jde o nemorální společnost,“ řekl na konto firmy stojící za populární sociální sítí.
Obdobnou rétoriku zvolili i další členové týmu včetně samotného Bidena, který dle svých slov nikdy nebyl fanouškem Facebooku. „Nikdy jsem nefandil Zuckerbergovi,“ doplnil také demokratický kandidát během svého závodu o Bílý dům.
V posledních dnech tepou Facebook především za to, že síť nedělá nic s příspěvky Donalda Trumpa, který nadále označuje výsledky voleb za podvod. Bidenova mediální poradkyně Megan Clasenová dodala, že kvůli tomu lidé mají pocit, že jde o reálná fakta, a pak tyto informace šíří nekontrolovatelně dál.
Demokraté dlouhodobě kritizovali Facebook také například za to, že nedokáže efektivně bojovat proti šíření dezinformací a násilí, popřípadě za nedostatečnou ochranu osobních dat uživatelů. Progresivnější část straníků pravidelně připomíná jeho monopolizaci trhu a požaduje tvrdší zdanění. Ačkoliv Biden a jeho tým chtějí, aby byly technologické firmy uznaly zodpovědnost za vědomé šíření dezinformací, žádný konkrétní plán ale dosud nepředstavili.
the two biggest institutional threats to our democracy are the Republican Party and Facebook https://t.co/zgXbGq4p4s
— Patrick Stevenson (@stevensonpj) November 11, 2020
Přitom ale lze mezi členy Bidenova týmu, který zajišťuje předání moci, najít hned několik bývalých pracovníků Facebooku. Jedním z nich je například Jeff Zients, někdejší člen představenstva technologického velikána. Dále našli uplatnění uvnitř Bidenovy administrativy dva kdysi vysoce postavení lidé, jako je exředitelka Jessica Hertzová.
Mimo tyto osoby nově zvolený prezident udržuje vřelý vztah také s někdejším britským politikem Nickem Cleggem. Ten ve Facebooku zastává pozici viceprezidenta pro globální záležitosti a komunikaci. Tato zvláštní propojenost mezi kritiky sociální sítě Marka Zuckerberga a členy Bidenova týmu může podle serveru Politico do budoucna ovlivnit celkovou rétoriku mířenou proti technologickému obrovi a dalším podobným firmám.
Biden na rozcestí
Nejasně komunikované téma okomentoval třeba Jameel Jaffer, odborník na svobodu slova a právník z Kolumbijské univerzity. „Mám pocit, že Bidenův tým zatím nevytvořil propracované pozice na ty nejdůležitější otázky související s velkými technologickými firmami,“ dodal podle amerického deníku Los Angeles Times s tím, že neví, kam budou Bidenovy kroky v tomto ohledu směřovat.
Zatímco někteří analytici říkají, že by mohl nový prezident čelit tlaku technologických velikánů, aby se přizpůsobil jejich požadavkům, jiní naopak vidí zapojení expracovníků Facebooku jako výhodu, protože by mohli situaci lépe vykomunikovat a dojít ke kompromisu.
Bidena už v následujících měsících čeká rozhodnutí, zda podpoří žalobu Federální obchodní komise, která směřuje na Facebook v souvislosti s antimonopolními pravidly. Stejně tak se zřejmě nevyhne diskuzi o tom, zda upravit či nezrušit paragraf 230 zákona o telekomunikaci, který s několika omezenímí firmám a uživatelům zajišťuje v USA právní imunitu.