Po 83 letech skončila jedna éra, poslední vnitrostátní letecká linka mezi Prahou a Ostravou

Po 83 letech skončila jedna éra, poslední vnitrostátní letecká linka mezi Prahou a OstravouNOVÉ
Domov

POSLEDNÍ LET

Echo24

Pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Ostravou po 83 letech skončilo. Poslední letadlo na lince přistálo na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku v 15:10, opačným směrem naposledy odstartovalo v 15:53. Letounem s kapacitou 46 míst přiletělo do Mošnova 16 cestujících, zpátky byl zaplněn z poloviny.

„Chápu, že když nás tam letělo 16, tak to nemůže být moc ekonomicky udržitelné. Ale je to škoda,“ komentoval konec linky Ondřej Soukup z Prahy, pro kterého je létání velkým koníčkem. Loni absolvoval asi 50 letů, například na Havaj nebo do Japonska. Využil poslední možnosti a let mezi Prahou a Ostravou prožil v obou směrech.

„Jsem poměrně fanoušek do létání a je to poslední vnitrostátní linka, která vůbec v České republice je. Takže taková hezká příležitost zapít to,“ řekl Soukup. „Je to hlučné. Je to átéerko, takže tam nelze čekat žádný moc velký komfort nebo zábavu,“ hodnotil poslední let na lince, kterou České aerolinie (ČSA) provozovaly turbovrtulovými letadly ATR.

Letecká linka mezi Prahou a Ostravou byla provozována od roku 1935. Ukončení jejího provozu oznámily ČSA v prosinci. Podle náměstka moravskoslezského hejtmana Jakuba Unucky (ODS) to pro krajské letiště představuje problém.

Kraj už ale jedná s několika společnostmi, které by od září měly spustit linku z Mošnova do jednoho nebo dvou evropských leteckých uzlů. „A tím myslím opravdový hub (letecký uzel), ne Prahu, ze které stejně musíte zas přestupovat. Pevně věřím, že během března dostanete informaci, kam a jak často se bude létat,“ řekl tento týden Unucka.

Letiště nyní jedná o smlouvě s leteckou společností Ryanair, která od roku 2016 provozuje linku z Mošnova do italského Bergama. Podle médií je linka v ohrožení, protože se na ni přestaly prodávat lety po 28. březnu. Krajská rada tento týden rozhodla o uzavření smlouvy o propagaci Moravskoslezského kraje prostřednictvím letecké společnosti Ryanair, čímž chce zvýšit počty Italů na této lince, jež je jinak naplněna zhruba z 85 procent.

„Letiště Ostrava má eminentní zájem na pokračování provozu leteckýchlinek společnosti Ryanair a v současné době hledá cestu, jak navázat na marketingovou strategii Moravskoslezského kraje na navýšení počtu zahraničních cestujících do Ostravy a zvýšení obsazenosti linek,“ uvedl tento týden obchodní ředitel společnosti Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský. Kateřina Pustějovská za letiště řekla, že ohledně linky do Bergama zatím nejsou žádné nové informace.

Z mošnovského letiště nyní kromě Bergama létá pravidelná linka už jen do Londýna. Jinak odtud odlétají hlavně sezonní charterové lety do turistických oblastí, především do Řecka, Bulharska a Egypta. Loni ostravské letiště odbavilo celkem 377 936 cestujících, což bylo nejvíc v historii letiště a o 53 820 lidí (16,6 procenta) více než v roce 2017.


Čtěte dále: Únosci mohli zneužít pohostinnosti Slováků, říká ministryně vnitra k únosu Vietnamce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články