Zahraniční investoři z Česka stahují stovky miliard
Z ČR plynou peníze
Z České republiky odtékají ročně stovky miliard korun, kdy si zahraniční firmy stahují zisky mimo českou ekonomiku. Za loňský rok takto podle údajů České národní banky odteklo 280 miliard korun, propočty Hospodářských novin hovoří o 237 miliardách korun.
„Důvodem je v první řadě velmi solidní tempo růstu české ekonomiky, které se promítalo i do růstu zisků investorů. Mnoho velkých zahraničních investic do české ekonomiky už se také pomalu blíží konci své výnosové životnosti, která je odhadována v průměru na nějakých 15 let,“ přiblížil HN ekonom České spořitelny Michal Skořepa.
V roce 2016 odteklo z České republiky dokonce 288 miliard, což je nejvíce za deset let.
Peníze odcházejí především ve formě výplat z dividend a tehdy, když si příbuzné firmy něco předávají v rámci vnitropodnikových transakcí. Absolutní částka však není plně vypovídající, podstatnější je kontext. V porovnání s jinými státy a při zohlednění makroekonomických předpovědí se ukazuje, že odsud mizí peníze minimálně dvakrát víc, než by tomu mělo podle všeho být. Poměr odlivu zisků mimo hranice k hrubému domácímu produktu země totiž v České republice činí 4,55 procenta, v rámci evropského žebříčku Česko předstihla jen Malta.
Dříve tomu přitom tak nebývalo. Od listopadové revoluce k nám proudily finance ve dvou velkých vlnách – na počátku 90. let a po vstupu do Evropské unie. Z dat OSN vyplývá, že mezi lety 1990 a 2010 do tuzemska přišlo třikrát více investic, než by se podle významu naší ekonomiky v mezinárodním měřítku očekávalo.
Odborníci i politici se shodují, že je třeba zahraniční kapitál v České republice udržet. Stát chce docílit toho, že když už investoři zinkasují své zisky, měli by je tu opět investovat.
Premiér Andrej Babiš se – jak informují čtvrteční Lidové noviny – v úterý sešel s vysoko postavenými představiteli 26 nejvýznamnějších zahraničních firem. Na večeři v Lichtenštejnském paláci mu všichni zástupci společností, mezi nimiž nechyběly Škoda Auto či Hyundai, z operátorů Vodafone a T-Mobile, Česká spořitelna nebo technologický gigant Google, potvrdili svůj zájem o spolupráci a kvitovali, že se s nimi chce vláda bavit.
„Vysvětlil jsem jim, že veřejnost vnímá odchod zisků negativně. Chci, aby ukázali, že už tady peníze investují, a aby investovali ještě více. A tím pádem se zbaví nálepky, že berou tolik peněz pryč,“ uvedl pro Lidové noviny Babiš.