ČR nevpustila do země člena ruské delegace. Je na seznamu tajných služeb

Zákaz vstupu do země

ČR nevpustila do země člena ruské delegace. Je na seznamu tajných služebNOVÉ 1
Domov

Echo24

České úřady nepustily do země z bezpečnostních důvodů jednoho člena delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který v pondělí přiletěl na několikadenní návštěvu ČR. Informoval o tom server Deník N. Podle jeho zdrojů je dotyčný několik let na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb. České ministerstvo zahraničí podle mluvčího Michala Bucháčka nechtělo věc komentovat. Ruské velvyslanectví v ČR podle agentury TASS incident označilo za nepřátelský projev, který nezůstane bez odpovědi.

Nevpuštění Rusa do ČR potvrdily deníku tři vysoce postavené zdroje ve státní správě a ve vládě. Podle nich byl muž po přistání na pražském Letišti Václava Havla a následné pasové kontrole vrácen do Moskvy.

„Jde o muže, který je našimi i spojeneckými službami ověřen jako spolupracovník ruských tajných služeb,“ řekl Deníku N zdroj z bezpečnostního prostředí. Doplnil, že stejně se na Rusa dívají i vlády západních států, které jej vedou i na seznamu spolupracovníků Kremlu.

Zprávu podle TASS potvrdil i mluvčí ruského velvyslanectví v ČR Nikolaj Brjakin. Incident označil za nepřátelský projev, který neodpovídá charakteru rusko-českých vztahů. Ruští diplomaté si už kvůli tomu stěžovali u náměstka českého ministra zahraničí a šéfa teritoriálního odboru ministerstva zahraničí.

Manturov má při návštěvě ČR na programu jednání s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou, v úterý se s ní mimo jiné zúčastní slavnostního otevření prostějovského podniku DGPack na výrobu flexibilních obalů.

Podle Deníku N spolu s delegací přejela do Česka i skupina úředníků ruského úřadu pro správu majetku v zahraničí a jednala v pondělí na ministerstvu zahraničí, kde mimo jiné řešili i pronájmy českého majetku. Deník v pondělí napsal, že ruská ambasáda v Praze pronajímá Rusům byty v ulicích Ovenecká, Wolkerova a Schwaigerova, byty patří českému státu. Velvyslanectví má tyto byty ve správě na neomezeně dlouho na základě smluv, které byly uzavřeny před listopadem 1989, a využívat by je mělo pro své diplomaty. Řadu z nich ale podle zjištění Deníku N pronajímá třetím osobám, čímž může porušovat diplomatické smlouvy. Peníze za pronájmy podle listu vybírá v hotovosti úředník z ruské ambasády. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.