ČR nevpustila do země člena ruské delegace. Je na seznamu tajných služeb

Zákaz vstupu do země

ČR nevpustila do země člena ruské delegace. Je na seznamu tajných služebNOVÉ
Domov

Echo24

České úřady nepustily do země z bezpečnostních důvodů jednoho člena delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který v pondělí přiletěl na několikadenní návštěvu ČR. Informoval o tom server Deník N. Podle jeho zdrojů je dotyčný několik let na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb. České ministerstvo zahraničí podle mluvčího Michala Bucháčka nechtělo věc komentovat. Ruské velvyslanectví v ČR podle agentury TASS incident označilo za nepřátelský projev, který nezůstane bez odpovědi.

Nevpuštění Rusa do ČR potvrdily deníku tři vysoce postavené zdroje ve státní správě a ve vládě. Podle nich byl muž po přistání na pražském Letišti Václava Havla a následné pasové kontrole vrácen do Moskvy.

„Jde o muže, který je našimi i spojeneckými službami ověřen jako spolupracovník ruských tajných služeb,“ řekl Deníku N zdroj z bezpečnostního prostředí. Doplnil, že stejně se na Rusa dívají i vlády západních států, které jej vedou i na seznamu spolupracovníků Kremlu.

Zprávu podle TASS potvrdil i mluvčí ruského velvyslanectví v ČR Nikolaj Brjakin. Incident označil za nepřátelský projev, který neodpovídá charakteru rusko-českých vztahů. Ruští diplomaté si už kvůli tomu stěžovali u náměstka českého ministra zahraničí a šéfa teritoriálního odboru ministerstva zahraničí.

Manturov má při návštěvě ČR na programu jednání s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou, v úterý se s ní mimo jiné zúčastní slavnostního otevření prostějovského podniku DGPack na výrobu flexibilních obalů.

Podle Deníku N spolu s delegací přejela do Česka i skupina úředníků ruského úřadu pro správu majetku v zahraničí a jednala v pondělí na ministerstvu zahraničí, kde mimo jiné řešili i pronájmy českého majetku. Deník v pondělí napsal, že ruská ambasáda v Praze pronajímá Rusům byty v ulicích Ovenecká, Wolkerova a Schwaigerova, byty patří českému státu. Velvyslanectví má tyto byty ve správě na neomezeně dlouho na základě smluv, které byly uzavřeny před listopadem 1989, a využívat by je mělo pro své diplomaty. Řadu z nich ale podle zjištění Deníku N pronajímá třetím osobám, čímž může porušovat diplomatické smlouvy. Peníze za pronájmy podle listu vybírá v hotovosti úředník z ruské ambasády. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.