1 Tresty za brutální vraždu

Za ubití pákistánského studenta viněného z rouhání padl trest smrti

, NOVÉ

Témata: , , ,

Jednatřicet lidí bylo u pákistánského soudu shledáno vinnými v případu loňského ubití univerzitního studenta Mashala Khana, který byl spolužáky křivě obviněn z rouhačství. Jeden obžalovaný dostal trest smrti, pět lidí bylo odsouzeno k doživotnímu trestu vězení a dalších 25 k čtyřletému trestu odnětí svobody, informovala agentura Reuters.

Lynčování 23letého studenta v univerzitním areálu ve městě Mardan loni v dubnu vyvolalo vlnu rozhořčení a oživilo otázky kolem zneužívání přísných zákonů týkajících se rouhačství v zemi. Za urážku islámu či proroka Mohameda hrozí v Pákistánu trest smrti.

Zavražděný byl studentem žurnalistiky a podle agentury Reuters byl známý jako zvídavý, věřící intelektuál, který rád diskutoval o kontroverzních společenských, politických a náboženských tématech. Útočníci ho napadli po hádce ohledně víry.

Tvrzení, že dotyčný sdílel na sociálních sítích zprávy s rouhačským obsahem, se ale podle policie ukázaly být nepodložené, napsala agentura AP.

Celkem čelilo obvinění 57 osob; studenti, učitelé a další představitelé univerzity. Všichni vinu popírali. Soud 26 z nich obvinění zprostil pro nedostatek důkazů.

Video zachycující lynč podle agentury Reuters ukazuje, že student byl svlečen donaha a skupina spolužáků jej bila holemi za vzývání Alláha, zatímco ostatní přihlíželi. Nakonec ho jeden ze spolužáků zastřelil. Dav pak pokračoval hanobením těla oběti.

Čtěte také:

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.