V červenci chybělo v lékárnách 170 druhů léčiv včetně léků na akutní průjem

Chybějící léky

V červenci chybělo v lékárnách 170 druhů léčiv včetně léků na akutní průjemNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

V první polovině července podle České lékárnické komory (ČLnK) chybělo v lékárnách 170 druhů léčiv, důvodem byly výpadky ve výrobě a přeprodeje léků do zahraničí. Uvedla to ve středu ČLnK v tiskové zprávě. České léky jsou podle odborníků levnější než v okolních zemích, což vede k jejich vývozu.

„Některé léky od téhož výrobce stojí například v Německu nebo Dánsku až několikanásobně víc. Česko ale bojuje i s nelegálním reexportem,“ uvedla komora. Současná legislativní pravidla jsou podle ní neúčinná, požaduje proto jejich zpřísnění.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) sdělil, že v současné době spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví na přípravě návrhu úpravy zákona, jež by měla tuto problematiku komplexně řešit a zajistit, že pacienti budou mít přístup k předepsaným lékům ve zvolené lékárně. „Návrh je inspirován slovenským modelem emergentního zásobování, kdy je povinnost zajistit dodávky léčiv pro pacienty uložena držitelům rozhodnutí o registraci, tedy výrobcům,“ uvedla mluvčí ústavu Hana Šindelářová.

Nejčastěji chyběl v lékárnách Ercefuryl, lék na akutní průjem, Vasocardin na vysoký tlak, antibiotika Ospen a Doxybene či lék na léčbu prostaty Duodart. Chyběla také vakcína Havrix Junior na žloutenku typu A, která nemá v Česku adekvátní náhradu.

Podlé ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Jakuba Dvořáčka je problémem léčivé přípravky v Česku udržet. „Jsou tu jedny z nejlevnějších léků v Evropě, hlavně ty originální,“ uvedl již dříve. Ročně se podle něj vyveze asi sedm procent z celkového objemu léků v hodnotě několika miliard korun.

Léky v lékárnách mohou chybět například kvůli změně výrobního postupu nebo stěhování závodu. To byl případ očních kapek Ophthalmo-Septonex, které v lékárnách chyběly od listopadu 2015 do letošního jara. Několik měsíců letos v lékárnách nebyl také Endiaron určený k léčbě průjmu.

Podle komory někteří distributoři dodávají léky přednostně do vybraných lékáren. „Podněty dostáváme nejen od lékárníků, ale i od samotných pacientů. Některé lékárny začaly podávat předžalobní výzvy na distributory, případně se obracejí na soud,“ uvedl prezident ČLnK Lubomír Chudoba.

SÚKL ale upozorňuje, že podnět, pokud má lékárna podezření, že ji distributor poškodil, protože jí odmítá dodat objednané léky, je potřeba zaslat jim. Ústav má podle mluvčí zákonné kompetence kontrolovat činnost distributora a každý takový podnět prošetřuje. „Od začátku roku jsme však obdrželi méně než deset podnětů, které byly řešeny a v žádném z prošetřovaných podnětů nebylo zjištěno, že by distributor lékárně léky nedodal,“ uvedla mluvčí.

Ministerstvo zdravotnictví má možnost léky, které by mohly na českém trhu chybět, zakázat vyvážet. Minulý týden vydalo toho předběžné opatření pro léky s valsartanem, u kterých výrobce v několika evropských zemích stahoval z trhu vybrané šarže. V Česku šlo asi o 60 procent zásob, proto by léků mohl být nedostatek.

Čtěte také: Tragický pokus. Těhotným ženám podávali Viagru, zemřelo 11 novorozenců

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články