Aktivisté zablokovali vjezdu do areálu Agrofertu. Některé z nich odvezla policie
PROTEST ZA ZVÍŘATA
Skupina 20 aktivistů se v úterních ranních hodinách přivázala ke vchodu do jatek v Mirovicích na Písecku, který patří do koncernu Agrofert. Chtěla tím bránit provozu areálu. Na místě byla i policie, která aktivisty několikrát vyzvala k opuštění prostoru. Po několikáté nevyslyšené výzvě byli protestující odpoutáni z řetězů a zhruba 20 účastníků následně odvezla policejní auta. Aktivisté se hlásí k hnutí za osvobození zvířat.
Těžkooděnci účastníky po odpoutání z řetězů odnášeli od vjezdu do areálu k nedaleké podnikové prodejně. Poté je odvezli v policejních autech.
Aktivisté se chtěli úterním protestem dosáhnout dvou cílů. Prvním z nich byla záchrana 15 zvířat a zajištění jim bezpečného domova. Uvedli, že tím hodlají tuto drůbež zachránit před násilnou smrtí a "poskytnout jim doživotní bezpečí a svobodu." Druhým jejich cílem bylo upozornění na osudy zvířat, které člověk ,,zabíjí jen kvůli tradici, pohodlnosti, penězům a přesvědčení." Hlavním nástrojem protestu byl takzvaný sit-in neboli sedící protest. Aktivisté seděli na zemi mezi hlavní bránou a s pomocí řetězu bránili vjezdu transportů se zvířaty do areálu jatek.
"Protest potrvá, dokud se nám nepodaří zdokumentovat a ukázat veřejnosti podmínky, v jakých jsou zvířata převážena a v jakých umírají. A samozřejmě se zvířata snažíme zachránit," sdělila na začátku protestu mluvčí akce, která si nepřála být jmenována.
Koncern Agrofert se ohradil, že by týral zvířata. Uvedl, že dodržuje welfare čili pohodu zvířat a že je pod stálou veterinární kontrolou. Protesty zaznamenala firma i dřív, nikdy se ale aktivisté nepoutali k bráně, uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
"Důrazně se ohrazujeme proti tomu, že bychom týrali zvířata. Naše porážky patří ke špičkovým moderním provozům, kde se zvířata poráží humánním způsobem. Dodržujeme takzvaný Animal Welfare, tedy dbáme o maximální pohodu zvířat. Jsme lokální firma, nevozíme živá zvířata přes půl Evropy. Jsme pod stálou státní veterinární kontrolou a dodržujeme veškeré zákony a předpisy. Pokud každý Čech (podle dat statistiků) zkonzumuje desítky kilogramů masa ročně, někdo toto maso musí průmyslově vyrobit, nebo se k nám musí dovézt odněkud ze zahraničí," uvedl Hanzelka.
Roční porážka v mirovickém provozu, v němž pracuje 270 lidí, je čtyři miliony kachen. Zlatých kuřat, která se chovají 49 dní, porazí za rok 1,5 milionu, klasických kuřat přes dva miliony. Firma má 35 dodavatelů z ČR.
Provoz v Mirovicích začal v roce 1948, když vzniklo mlékařské družstvo, časem přibyla produkce vajec a hus. Vodňanská drůbež, pod kterou nyní spadá, je největší zpracovatel a dodavatel drůbežího masa v ČR. V celé zemi má 1616 zaměstnanců. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží měla loni 5,7 miliardy Kč, zisk po zdanění 113,3 milionu Kč.
Aktivisté v souvislosti s chovy zvířat v Jihočeském kraji už například v květnu 2014 blokovali vepřín v Letech rovněž v okrese Písek.