Statisíce lidí oslavily v Polsku den nezávislosti pochodem. Jednotný ale nebyl

Statisíce lidí oslavily v Polsku den nezávislosti pochodem. Jednotný ale nebylAKTUALIZOVÁNO
Svět

oslavy 100 let nezávislosti

Pochodu v den výročí vzniku polské meziválečné druhé republiky se dnes ve Varšavě zúčastnilo podle policejních odhadů na 200 000 lidí. V průvodu s mořem červenobílých polských vlajek spolu poprvé šli vládní představitelé včetně prezidenta Andrzeje Dudy a premiéra Mateusze Morawieckého a přívrženci radikální pravice. Gratulaci ke stoletému výročí nezávislého Polska napsal na svém twitterovém účtu i americký prezident Donald Trump.

„Polsko je skvělá země. Gratulace ke sto letům nezávislosti. Nikdy nezapomenu na svůj tamější pobyt!“ uvedla podle agentury PAP hlava Spojených států.

Záměrem úřadů byl společný pochod, ale dohody na něm se podařilo dosáhnout až v posledních dnech. Nakonec průvod přesto nebyl podle agentury AP jednotný. V čele vládního kráčel vedle prezidenta a premiéra za doprovodu vojska i mocný šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Skupina nesla velkou vlajku s nápisem „Pro Tebe, Polsko“.

Kousek za ní šli národovci, mnozí z nich házeli petardy, světlice a dýmovnice. Kromě národních vlajek bylo možné spatřit i zelené vlajky ultrapravicové polské Falangy, rovněž zelené vlajky Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby spolu se slovenskými národními vlajkami a několik praporů italského hnutí Forza Nuova (Nová síla), jehož šéf Roberto Fiore o sobě hovoří jako o fašistovi.

Když prezident Duda vyzýval ve svém projevu před začátkem pochodu Poláky, aby odložili stranou neshody a společně oslavili znovuzískání nezávislosti, ztrácela se podle AP jeho postava občas v kouři z dýmovnic. Opozice se k pochodu nepřipojila. Oslav ve Varšavě – nikoliv však pochodu – se zúčastnil i předseda Evropské rady Donald Tusk. Do ulic vyrazili i antifašisté, občanští aktivisté a zelení.

V průběhu dne se konaly oslavy a sloužily slavnostní mše i v dalších městech a městečkách po celém Polsku. To 11. listopadu 1918 znovuzískalo nezávislost po dlouhých 123 letech.

Oslavy se podle médií neobešly bez incidentů. Nacionalisté během varšavského pochodu spálili vlajku Evropské unie. „Pryč s Evropskou unií!“ skandovala nacionalistická mládež. V průvodu se podle televize TVN 24 objevily i transparenty typu „Lvov a Vilnius navždy polské“; zmíněná města, která v současnosti leží na západě Ukrajiny a v Litvě, byly před válkou součástí Polska.

Ve Vratislavi na jihozápadě Polska radnice pochod nacionalistů na závěr rozpustila poté, co tři lidé – včetně jednoho policisty – utrpěli zranění od létajících lahví během výměny názorů s demonstranty.

„Několik banditů nepokazí oslavy svátku statisíců Poláků,“ okomentoval tyto zprávy šéf premiérovy kanceláře Michal Dworczyk.

Čtěte také: Varšava chce zakázat pochod nacionalistů. Vláda se vzepřela, uspořádá ho sama

Související články