Rychetský: „Zeman podléhá xenofobním postojům. Tragédie přímé volby“

RYCHETSKÝ O ZEMANOVI

Rychetský: „Zeman podléhá xenofobním postojům. Tragédie přímé volby“
Předseda ÚS Pavel Rychetský. Foto: Jan Zatorsky
Domov

Echo24

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (v minulosti ČSSD) zkritizoval svého bývalého stranického kolegu a současného prezidenta Miloše Zemana. Podle Rychetského Zeman podléhá „xenofobním postojům“. Míní rovněž, že prezident podle něj říká to, co si nemyslí, ale to, co chce slyšet veřejnost. Předseda Ústavního soudu to řekl v pořadu Interview ČT24. Odsoudil i Andreje Babiše, nečekal, že někdo takový po listopadu 89 může být premiérem.

„Trápí mě to, že člověk, kterého jsem poznal jako nepochybně liberálně založeného humanistu, už několik let podléhá různým téměř někdy i xenofobním postojům, takovým, řekněme, populistickým. Na rozdíl ode mě hodnotí působení Orbána a Kaczynského a vývoje v sousedních zemích. Dobře, prezident si asi nemůže dovolit to, co já, nemůže veřejně kritizovat, ale zase se jim nemusí tak přibližovat,“ řekl Rychetský na Zemanovu adresu.

Soudce a bývalý místopředseda Zemanovy vlády z let 1998 až 2002 také pochybuje o upřímnosti prezidentových myšlenek. „Když kandidoval poprvé v přímé volbě na prezidenta, myslel jsem si, že to, co říká, si vůbec nemyslí, že jenom ví, co chce slyšet veřejnost. Že stál o to být zvolen. A veřejnost opravdu má ráda, podléhá různým populistickým, zkratkovitým sloganům. A každý, kdo chce přímou volbou uspět ve volbě prezidenta, se k nim musí uchýlit,“ míní Rychetský. „To je tragédie přímé volby,“ dodal soudce a někdejší politik.

„Když v tom pokračoval ale i po druhém zvolení a vlastně pokračuje občas, tak mi je to nesmírně líto,“ řekl Rychetský.

Šéf ÚS zároveň prohlásil, že si váží, že ho prezident Zeman na návrh Senátu vyznamenal při příležitosti svátku 28. října.

Sám Rychetský dále odmítl, že by se chtěl sám ucházet o prezidentský úřad. „Opravdu neuvažuji,“ řekl. Jako jeden z důvodů zmínil například svůj věk nebo svou neschopnost „podbízet se líbivými slogany“. Rychetskému je 77 let.

Předseda ÚS rovněž uvedl, že si nemyslel, že se tak dlouho po listopadové revoluci stane premiérem člověk, jako je současný předseda české vlády. "Já jsem nečekal po listopadu, že můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jakou máme dnes z hlediska té její minulosti. To jsem si myslel, že už definitivně skončilo," dodal Rychetský.