„Zvýšili jsme 300 miliard daní.“ Co všechno dokáže zakrýt Babišova propaganda
Propaganda
Přesvědčit někoho, že bílá je černá, vyžaduje odvahu a vytrvalost. Stejně odvážný musí být premiér, který se chlubí snižováním daní ve chvíli, kdy sněmovnou prohání zákon na jejich zvyšování. Andrej Babiš (ANO) má takovou odvahu a dobrá polovina zdejších občanů mu věří, přinejmenším v listopadovém průzkumu STEM. Těžko pochopit, jak to dokáže, když o tom, že se daně zvyšují už od roku 2014, existují veřejně dostupné informace.
„Za posledních šest let jsme snížili 100 miliard daní,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Právo, a postaral se tak o novinové titulky. V reakci nikdo nepřipomněl, že podle dokumentace ke státnímu rozpočtu vyrostla „za posledních šest let“ daňová kvóta z 33 procent na letošních 35,2 procenta a v příštím roce se trend nezastaví. Znamená to, že příjmy finančních úřadů jsou stále vyšší ve srovnání s tím, co se v Česku vyprodukuje, přesto lidé věří a novináři nevyvracejí, že se daně opravdu snižují. Jako by nějaká tajemná síla z vesmíru každý rok nasměrovala stále větší část výdělků českých občanů do státní pokladny, i když se její nejvyšší správce ze všech sil snaží, aby lidé nemuseli platit. Pak je tedy třeba onu vesmírnou moc pojmenovat.
Jenže nejde o neosobní vesmírnou sílu, ale o téhož Babiše, případně jeho kolegy z levicově-populistických vlád po roce 2013. Informace, že se daně snížily o 100 miliard, odpovídají věrohodným statistikám ministerstva financí, ovšem podle stejného zdroje platí, že se jiné daňové položky zvýšily o 300 miliard. Kdo je v tomto případě padouch a kdo hrdina, dokazuje podrobnější přehled.
Babišova úspora na daních dosahuje přesně 98,8 miliardy a k číslu došli na financích tím způsobem, že sečetli dopady všech daňových zákonů v průběhu šesti let. Například v roce 2015 byla zavedena druhá snížená sazba DPH na úrovni deseti procent pro knihy, léky a dětskou výživu, od letoška také na hromadnou dopravu. V průměru tím daňoví poplatníci ušetřili čtyři miliardy ročně a celková úspora šesti let dosahuje 20 miliard.
Celý článek čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde.