Rakousko je příkladem návratu k normálu. Otevře restaurace, turismus nemá být problém
RAKOUSKÁ CESTA
Rakušané zvládají krizi s větším klidem než Češi, jak ukazuje například vystupování kancléře Sebastiana Kurze. Svědčí o tom také rychlejší uvolňování vládních opatření. „Je potřeba mít co nejvíce svobod a jen tolik restrikcí, které jsou nutně potřeba,“ řekl kancléř Sebastian Kurz v rozhovoru pro CNN.
Rakousko bylo jedna z prvních zemí, která začala znovu otevírat malé obchody. Od minulého pondělí je otevřeno již kolem 80 % obchodů. Sebastian Kurz v rozhovoru pro CNN připomněl, že Rakousko zvládá pandemii dobře. Podobně jako v České republice Rakušané zaznamenávají přibližně sto nových případů nemoci covid-19 denně.
Rakušané však chystají návrat k normálnímu životu rychleji než Češi. Například restaurace budou otevřeny již v květnu. „Minulé pondělí jsme začali s malými obchody a prvního května otevřeme všechny obchody. V půlce května máme v plánu otevřít restaurace. Je důležité, že vždy máme mezeru dvou týdnů, což nám dává možnost pozorně sledovat čísla nakažených a v případě potřeby zpomalit otevírání či v nejhorším zatáhnout za záchranou brzdu.“ řekl rakouský kancléř pro americkou televizi.
Kurz zároveň upozornil, že znovuotevření obchodů zatím nijak neovlivnilo nárůst počtu nakažených, proto zůstává optimistický. „Věříme, že čísla by mohla jít klidně ještě více dolů,“ řekl. „Chceme otevírat pomalu a opatrně. Děláme to krok za krokem vždy v rozmezí dvou týdnů,“ dodal.
Přesto připomněl, že budou Rakušané muset nadále dodržovat hygienická opatření. „Nejdůležitější je dělat co nejvíce testů. Stále ale musíme dodržovat další opatření jako jsou dodržování rozestupů, lidé v obchodech musí nadále nosit roušky, v budoucnu se to bude týkat také restaurací. To může být nápomocné. Musíme také rychle izolovat nové nakažené,“ vysvětlil. Kurz zároveň upozornil, že je v Rakousku testováno asi 10 tisíc lidí denně.
Oproti českým představitelům se také Kurz nebojí budoucnosti turismu. „Pokud bude situace pod kontrolou v okolních státech, jako například v Německu, nebudeme potřebovat žádné lékařské dokumentace. Bude možné svobodně cestovat, tak jak jsme to měli v minulosti. Turismus tedy podle mě bude možný, ale bude potřeba některých restrikcí. Jako například počet lidí, se kterými budete moct strávit večer, nebo rozestupy v restauracích,“ vysvětlil.
Právě zmíněné Německo také otevírá obchody. Země 15. dubna oznámila otevření obchodů s plochou menší než 800 metrů čtverečních a také všech prodejen aut, kol či knih od 20. dubna. Počítá se i s postupným otevíráním škol od 4. května. V jednotlivých spolkových zemích však nepanuje stejný postup. Bavorsko a Durynsko například otevře obchody až od 27. dubna, Sasko oznámilo, že část žáků znovu do škol pustí už od 22. dubna, nejlidnatější Severní Porýní-Vestfálsko o den později, Hesensko, Durynsko a Porýní-Falc od 27. dubna. Postupné uvolňování opatření proti epidemii se netýká nařízení o minimálním odstupu či maximálním počtu dvou lidí, kteří se mohou setkávat na veřejných místech. To bude platit nejméně do 3. května.
K rozvolňování opatření dochází i v dalších zemích. Norsko v pondělí například znovu otevřelo školky, které byly kvůli obavám ze šíření koronaviru v zemi uzavřeny po pět týdnů. Rozhodnutí norské vlády má umožnit návrat do zaměstnání rodičům s nejmenšími dětm. Jako první v Evropě otevřelo jesle, školky a školy minulý týden Dánsko. Kodaň teď ve zmírňování opatření pokračuje – práci v Dánsku mohou od pondělka obnovit drobní podnikatelé, jako jsou kadeřníci, provozovatelé kosmetických salonů nebo autoškol.