„Jsem velice vyrovnaný génius,“ označuje sám sebe Trump. Vytáčí ho kritická kniha

Kniha o Trumpovi

„Jsem velice vyrovnaný génius,“ označuje sám sebe Trump. Vytáčí ho kritická knihaNOVÉ
Donald Trump Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Americký prezident Donald Trump se v reakci na knihu novináře Michaela Wolffa, v níž zpochybnil jeho schopnosti i duševní zdraví, označil za vyrovnaného geniálního člověka. Wolff ve své knize kromě jiného napsal, že poradci prezidenta považují za dětinského a pologramotného. Wolff  v britské BBC řekl, že odhalení, jaká zveřejnil, budou pravděpodobně znamenat Trumpův konec v Bílém domě.

Kniha Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu způsobila v USA poprask a Trumpovi právníci pohrozili Wolffovi i vydavateli žalobou a pokusili se distribuci knihy zastavit. Vydavatelství však nakonec dílo uvedlo do prodeje už v pátek místo původně plánovaného příštího úterý. Trump prohlásil, že nikdy neautorizoval Wolffův přístup do Bílého domu a že jeho kniha je plná lží.

„Během mého života jsou mými největšími klady duševní vyrovnanost a to, že jsem jako opravdu velmi chytrý,“ napsal Trump na twitteru. „Byl jsem VELMI úspěšný podnikatel, pak přední televizní hvězdou a pak jsem se stal prezidentem Spojených států (na první pokus). Myslím, že to se dá posoudit jako ne že jsem chytrý, ale génius … a velmi vyrovnaný génius,“ napsal o sobě Trump.

Pologramotné dítě

Wolff v knize dále popisuje, jak při sčítání hlasů během předloňských voleb, když začalo být nečekané vítězství republikánského miliardáře nezvratným faktem, „se postupně zmatený Trump měnil v nevěřícného Trumpa a pak ve zděšeného Trumpa“. „Melania plakala – ale ne štěstím,“ píše novinář, který měl údajně přístup do Bílého domu a informace získával zejména od někdejšího prezidentova hlavního stratéga Stephena Bannona.

Realitní magnát a celebrita v jedné osobě spolu se svým okolím podle Wolffa plánovali, že se kandidaturou zviditelní a že očekávaná porážka dodá Trumpovi status mučedníka, který padl za oběť „křivé Hillary“, jak nazýval svou soupeřku Clintonovou.

Trump se však na rozdíl od manželky s novou rolí záhy sžil a rychle nabyl přesvědčení, že je schopen úřad vykonávat. V knize Wolff ovšem píše, že poradci museli Trumpa často pracně zasvěcovat do problémů téměř jako malé dítě. „Nezpracovával informace v běžném slova smyslu. Nečetl. Dokonce si ve skutečnosti (materiály) ani neprolistoval. Někteří si mysleli, že pro praktické účely byl nanejvýš pologramotný,“ uvedl novinář.

Bannon se pokusí Trumpa svrhnout

Trumpa se zastal šéf americké diplomacie Rex Tillerson. „Nemám žádný důvod zpochybňovat jeho duševní kondici,“ řekl na adresu svého nadřízeného v pátek v televizi CNN Tillerson. Připomněl, že Trump „není typický prezident, jaké známe z minulosti“. „Myslím si, že to je všeobecně známo. Také proto si ho Američané zvolili,“ podotkl.

Wolff v pátečním rozhovoru s televizí NBC prohlásil, že všichni lidé z prezidentova okolí zpochybňují jeho schopnost vládnout. V BBC prohlásil, že jeho závěr, k jakému v knize došel, tedy že Trump není schopen vykonávat svůj úřad, se stává rozšířeným názorem. Kniha podle něho způsobila to, že si mnoho lidí uvědomilo, že je „císař nahý“.

Wolff také v BBC řekl, že Steve Bannon, bývalý hlavní Trumpův stratég, od něhož během práce na knize získával informace, se domnívá, že Trump není schopen pracovat jako prezident. Bannon se prý bude pokoušet Trumpa svrhnout.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump pohrozil exporadci Bannonovi žalobou kvůli nové knize

Trump se distancoval od bývalého stratéga Bannona: Přišel o práci i o rozum

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články