Peruánský exprezident spáchal sebevraždu při svém zatýkání. Čelil obvinění z korupce

Sebevražda politika

Peruánský exprezident spáchal sebevraždu při svém zatýkání. Čelil obvinění z korupceNOVÉ
Svět

Echo24

Bývalý peruánský prezident Alan García zemřel po zjevném pokusu o sebevraždu. Postřelil se do hlavy, když ho přišla zatknout policie, a v kritickém stavu byl operován. Jeho příbuzní v nemocnici později uvedli, že zemřel, uvedla místní média. Devětašedesátiletý politik, který stál v čele jihoamerické země v druhé polovině 80. let a poté znovu v letech 2006 až 2011, se obrácením zbraně proti sobě vyhnul zatčení v souvislosti s podezřením z úplatkářství.

Místní televize America informovala, že García byl operován v kritickém stavu. Později přišla zpráva o úmrtí. „Jsme zdrceni smrtí bývalého prezidenta Alana Garcíi,“ napsal už na twitteru současný peruánský prezident Martín Vizcarra a zaslal kondolence rodině.

Podle agentury DPA justice nařídila desetidenní vyšetřovací vazbu na exprezidenta v rámci vyšetřování korupčního skandálu kolem brazilského stavebního koncernu Odebrecht. Státní zastupitelství politika vyšetřovalo kvůli údajně ilegálnímu financování prezidentské volební kampaně z roku 2006.

Zdatný řečník García, který stál desítky let v čele kdysi mocné strany Apra byl v době svého prvního prezidentského funkčního období nacionalistou, ale poté se stal zastáncem volného trhu.

García byl vyšetřován kvůli podezření z přijetí úplatků od brazilské firmy Odebrecht, obvinění ale odmítal jako politicky motivovaná.

Stavební firma Odebrecht figuruje v centru obřího korupčního skandálu v Brazílii, v roce 2016 ale vyšlo najevo, že uplácela vysoké politiky ve více než desítce zemí Latinské Ameriky. V Peru čelí podezření z přijímání úplatků od ní všichni prezidenti, kteří stáli v čele země od roku 2001.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.