Nebezpečné doteky? Známé sochy mají nosit štěstí, podle vědců však přenáší především bakterie
Nehygienické památky
Foto: Petr Podaný
Dotknete-li se plaket na soše svatého Jana Nepomuckého na Karlově mostě, mělo by vám to přinést štěstí. A podobných skulptur je po Evropě i jinde ve světě mnoho. Němečtí vědci se proto rozhodli, že zkontrolují hygienické podmínky u těch nejznámějších. Výsledky hovoří jasně, na většině z nich se nachází nebezpečné bakterie včetně například stafylokoků.
Mezi díla zkontrolovaná zdravotnickou společností Atlas Biomed patřila podle deníku Bild například socha Julie v italské Veroně, Oscara Wildea v Londýně či Malá princezna v Budapešti. Odborníci neopomněli ani zmiňovaného Jana Nepomuckého v Praze. Kontrolou však prošly i sochy právě v Německu, Rusku či Nizozemsku. Podobných monumentů, které by měly nosit štěstí je však i v Česku více. Známá je například socha Františka ve Františkových lázních, která má pomáhat ženám léčit neplodnost.
Z analýzy vzorků vyplývá, že většina bakterií není nebezpečná. Přesto se však najdou místa (mezi která patří i Praha), kde se na sochách nachází třeba stafylokoky, které mohou způsobit různé druhy infekcí, problémy se srdcem či zánět spojivek. Potenciálně nebezpečná je například i bakterie pseudomonas, ta zase může být původcem zánětu průdušek, ušních kanálků či třeba vlasových folikulů. Celkově nejhůř dopadla londýnská socha Oscara Wildea.
Zdroj: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Sergej Musjenko, výkonný ředitel Atlas Biomed uvedl, že různorodost bakterií je nedílnou součástí lidského zdraví. „To, že je bakterie potenciálně nebezpečná, neznamená, že onemocní všichni. Velkou roli samozřejmě hraje množství a síla bakterií na daném místě a rovněž odolnost imunitního systému daného jedince,“ ujistil podle deníku Bild veřejnost Musjenko. Nebezpečí onemocnění podle něj nelze podceňovat.
Doporučuje, aby si lidé co nejdříve po návštěvě a styku se sochami (ale i dalšími místy, například fontánami) umyli ruce mýdlem a předtím si nesahali do očí.