Lednicko-valtický hudební festival oslaví dvě výročí Lichtenštejnů
Lednicko-valtického hudební festival
Zdroj: LVHF
V sobotu 28. září zazní v jízdárně státního zámku Lednice romantické skladby Franze Schuberta, Ludwiga van Beethovena, Ernesta Chaussona a lichtenštejnského skladatele Josepha Rheinbergera v podání francouzsko-holandské houslistky, vítězky maďarské Bartók World Competition, Cosimy Soulez Larivièrové a za doprovodu pianisty Miroslava Sekery. Stane se tak v rámci slavnostního zahájení IV. ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu.
Osm koncertů letošní ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu, které se odehrají od 28. září do 12. října v budovách Lednicko-valtického areálu a okolí, oslaví hned dvojí jubileum – 300 let od vzniku Lichtenštejnského knížectví a 770 let od doby, kdy se na našem území knížecí rod Lichtenštejnů usadil. „Lichtenštejnové zde kromě vína pěstovali i bohatou hudební kulturu a jejich odkaz je pilířem programu letošního ročníku,“ říká dramaturg a ředitel LVHF Jiří Partyka.
Zdroj: LVHF
V provedení ansámblu Collegium Marianum zazní v prostorách kostela sv. Bartoloměje v rakouském Katzelsdorfu (sobota 5. 10.) hudba lichtenštejnského autora Johanna Georga Orschlera okořeněná skladbou Salve Regina Josepha Haydna, jejíž kopie pochází z archivu řádu Milosrdných bratří ve Valticích. Důležité místo v programu má také dosud málo hraný vídeňský autor Johann Melchior Pichler.
Kromě již zmíněného koncertu v Katzelsdorfu zazní jeho melodie také na cembalovém dvojkoncertu v kapli sv. Cyrila a Metoděje v Břeclavi (středa 9.10.). Pichler roku 1721 ve věku 26 let nastoupil jako kapelník a skladatel ke knížeti Josephu Johannu Adamovi z Lichtenštejna. Dle islandského muzikologa Jóhannese Ágústssona působil v tomto období na dvoře Lichtenštejnů jako maestro di capella sám Antonio Vivaldi. Není tedy překvapením, že hudba Pichlera zní velmi podobně jako ta Vivaldiho.
Zdroj: LVHF
Součástí festivalu jsou rovněž přednášky osvětlující zaujatým posluchačům rod Lichtenštejnů a dobový hudební život. O Janu II. Lichtenštejnovi zvaném Dobrotivý promluví historik Daniel Lyčka. S hudbou renesančního mistra Nicolause Zangia, který strávil několik let ve službách Karla z Lichtenštejna, pak návštěvníky seznámí muzikolog a historik Vladimír Maňas. K doprovodnému programu patří rovněž výstavu obrazů Milana Maršálka s tématikou fauny Lednicko-valtického areálu, která se bude konat v salonku Dianina chrámu v rámci druhého koncertu letošního ročníku (neděle 29. 8.).
„Věřím, že spojení pečlivě vybrané hudby, uhrančivé architektury a doprovodného programu přinese návštěvníkům mnoho neopakovatelných a krásných zážitků,“ říká Jiří Partyka.