ANO schválilo Babišem překopanou kandidátku v Praze. Jedničkou je Stuchlík

ANO schválilo Babišem překopanou kandidátku v Praze. Jedničkou je StuchlíkNOVÉ
Petr Stuchlík Foto:

Foto: Facebook Fincentra a archiv

Domov

Komunální volby v Praze

kvajhr Echo24

Vedení hnutí ANO na poslední chvíli překopalo kandidátku pro pražské komunální volby. Jedničkou je podnikatel Petr Stuchlík, který na pozici střídá poslance Patrika Nachera. Ten na sebe už dříve upozornil bojem za finanční gramotnost a proti zbytečnému zadlužování. Stuchlík vydělává na krátkodobých půjčkách za vysoké úroky od společnosti Fair Credit. Nacher při hodnocení Stuchlíka zdůrazňuje, že nechce vypadat zhrzeně. Obecně dle něj ale platí, že úroková sazba nebo RPSN ve stovkách procent je lichvářská. Právě takové úroky ale Fair Credit nabízí.

Jedničkou je tedy Petr Stuchlík, dvojkou Patrik Nacher, trojkou bývalý ministr financí Ivan Pilný, čtyřkou bude místostarostka městské části Praha 13 Marcela Plesníková a na páté pozici figuruje ekonomka Marta Gellová.

Stuchlíkovi mohlo do čela kandidátky pomoci, že se nabídl k financování volební kampaně ANO pro nadcházející pražské volby. Deník Echo24 nového kandidáta hnutí na pražského primátora oslovil s dotazem k jeho podílu na kampani, Stuchlík však neodpověděl.

Dále čtěte: Stuchlíkův Fair Credit neměl licenci. Teď vydělává na drahých půjčkách pro chudé

Největší změna se týká vedení kandidáty a tedy kandidáta na primátora. Bojovníka proti zbytečnému zadlužování a různým bankovním poplatkům Patrika Nachera, který se zároveň zasazuje o vyšší finanční gramotnost, střídá trochu paradoxně podnikatel Petr Stuchlík. Nacher přitom jako lídr kandidátky vzešel ze stranických primárek.

Stuchlík spoluvlastní 91procentní podíl ve společností Fair Credit, jež poskytuje krátkodobé půjčky s vysokým úrokem. „S Petrem Stuchlíkem majoritně ovládáme Fair Credit od léta 2015. Máme spolu 91 procent,“ uvedl v dubnu pro deník E15 podnikatel Martin Nejedlý. Fair Credit ale není v dobré kondici, nyní ji bude zachraňovat J&T Banka. Nově má od ní k dispozici vysoký úvěr. Uvádí to server motejlekskocdopole.com. Podle tohoto serveru může Fair Credit čerpat až stovky milionů korun s tím, že by se věřitel měl výhledově stát spolumajitelem půjčovatelského holdingu. Úvěr od J&T Banky byl pro Fair Credit nezbytný, protože se tato firma od doby svého založení před šesti lety potýká s finančními problémy, za dobu své existence prodělala už přes 475 milionů korun.

V praxi vypadá půjčování u Fair Credit tak, že kdo si u firmy půjčí maximální možnou částku 150 tisíc korun se splatností 36 týdnů, zaplatí při úroku téměř 57 procent a RPSN 83 procent dohromady téměř 333 tisíc. Úvěr na 20 tisíc se splatností 60 týdnů má úrok přes 32 procent, RPSN však celých 206 procent a Fair Creditu se tedy vrátí 36 tisíc korun. Nejvyšší možné RPSN nastává v případě, kdy si klient chce půjčit nižší obnos při kratší době splácení. Při půjčce ve výši 20 tisíc korun na 45 týdnů je RPSN 254 procent, zatímco úrok 35,5 procent, což znamená, že Fair Creditu se na konci sejde takřka 25 tisíc korun. Pokud si dlužník půjčí 45 tisíc korun a chce je splácet 24 týdnů, RPSN klesne jen na 115 procent, avšak úrok vystoupí na 60,75 procent. Klient pak musí společnosti vrátit 90 744 korun.

Nechci vypadat zhrzeně, říká Nacher

Deník Echo24 se Patrika Nachera (nestr. za ANO), který se mimo jiné podílí na projektech zaměřených na zvyšování finanční gramotnosti českých spotřebitelů, zeptal, zda je dle něj Stuchlíkovo působení v politice v kontextu Fair Creditu v pořádku. Nacher uvedl, že nechce být v roli soudce toho, kdo má či nemá vstupovat do veřejné funkce. „A to tím spíš v momentě, kdy se mě to týká posunutím na druhé místo. Nechci působit zhrzeně,“ odpověděl Nacher deníku.

„Mám nyní takovou nepříjemnou dvojroli. Mám reagovat jako člověk, posunutý na druhé místo, tudíž jako politik. A také jako profesionál, který se v oblasti zbytečného zadlužování a finanční gramotnosti pohybuje 13 let. Nechci, aby moje stanovisko působilo zhrzeně. Na druhé straně nebudu popírat něco, co jsem v oblasti finanční gramotnosti říkal 13 let. Chci si nastudovat obchodní podmínky, úroky a sankce u Fair Credit, abych si udělal profesionální obrázek,“ uvedl Nacher. Obecně dle něj ale platí, že úroková sazba nebo RPSN ve stovkách procent je lichvářská. „Obecně také platí, že půjčovat si mimo banku s sebou nese určitá rizika. Před tím varuji a budu varovat dál. Potřebuji ale získat konkrétní informace,“ uvedl Nacher.

Současní radní vypadli, nebo jsou vzadu

Současní radní jsou tak ve druhé desítce kandidátky, někteří vypadli úplně. Na kandidátce nefiguruje například současný pražský radní pro majetek Karel Grabein Procházka. Primátorka Adriana Krnáčová už dříve ohlásila odchod a svou neúčast v komunálních volbách.

V roce 2014 ANO volby v Praze s 22,08 procenty vyhrálo. Svým působením na magistrátu ale Pražany, ani premiéra Andreje Babiše nepřesvědčilo.

Petr Stuchlík

Datum a místo narození: 8. dubna 1977, Zlín

Vzdělání: absolvoval Fakultu managementu na Vysoké škole ekonomické v Praze (2001), studoval marketing na Erasmově univerzitě v Rotterdamu, nedávno dokončil studia managementu pro majitele firem (OPM) na Harvard Business School v USA

Současná funkce: generální ředitel a předseda představenstva finanční poradenské společnosti Fincentrum

Kariéra: společnost Fincentrum spoluzaložil v dubnu 2000, v červnu následujícího roku prodal webovou stránku mediální skupině Mafra, kde v letech 2002 až 2006 vedl nově vybudované obchodní oddělení elektronických médií; finančnímu poradenství se ovšem pod hlavičkou Fincentra věnovat nepřestal

Rodina: jeho partnerem je David Šimoník, který působí jako mluvčí společnosti Kapsch

Ostatní:

- Podnikat začínal již jako student gymnázia, kdy překládal a připravoval k tisku manuály pro hodinky nebo počítačové hry. Na vysoké škole se začal věnovat marketingu a reklamě na internetu, o nichž na přelomu století napsal se spolužáky několik knih. „Když je vám 20 let, máte na tohle všechno dost sebevědomí,“ řekl k tomu po letech. Krátce pracoval v marketingu společnosti Johnson&Johnson, během studií v Nizozemsku pracoval na podobné pozici ve firmě vyrábějící hasičské přilby.

- Poté už spolu s Martinem Nejedlým (jen shoda jmen s poradcem prezidenta Miloše Zemana) založil Fincentrum, jehož většinu prodali v lednu 2013 do rukou investičních fondů ARX Equity Partners a Capital Dynamics, ponechali si ale menšinový podíl a zejména řízení firmy. Nedávno se objevily v médiích informace o chystaném prodeji firmy, která patří k největším finančním poradcům v ČR.

- V lednu 2014 koupil rozhlasové stanice Expres FM a Classic FM (nyní Classic Praha), které byly původně součástí skupiny Mafra, při jejím prodeji společností Agrofert z ní ale byly i kvůli Stuchlíkovu zájmu vyčleněny. Letos získala dvě třetiny rádií česká internetová jednička Seznam.cz s plánem vytvořit z nich celoplošné stanice.

- Po oznámení kandidatury za ANO se v médiích objevila ostrá kritika toho, že Stuchlík investoval do firmy Fair Credit, která poskytuje půjčky s vysokým úrokem. V Indexu odpovědného úvěrování, který vydává organizace Člověk v tísni, se umístila třicátá ze 42 hodnocených společností. Stuchlík k tomu řekl, že je jen pasivní investor a do firmy se rozhodl investovat proto, že s klienty jedná slušně a žádného nedostala do tíživé finanční situace ani do dluhů nebo exekučních pastí.

- Ve volném čase pilotuje sportovní letadlo.

zdroj: ČTK

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Stuchlíkův Fair Credit bude zachraňovat J&T Banka

Související články