Neznámé drony sledují norské ropné plošiny
NEZNÁMÉ DRONY
Již několik měsíců jsou hlášena pozorování neznámých dronů, které sledují norské ropné těžební plošiny v Severním moři. Norskému deníku Nettavisen to minulý týden potvrdila policie, která se věcí zabývá. Odborníci předpokládají, že se jedná o špionážní drony, možná z Ruska.
"Existují informace o mnoha pozorování dronů na různých ropných polích již několik měsíců," řekl listu Nettavisen Amund Revheim z policie na jihozápadě Norska. "Pravděpodobně máme co do činění s drony ovládanými z lodí," dodal. Revheim sice neupřesnil počet pozorování, ale ta se podle něj uskutečnila v několika oblastech v průběhu několika měsíců.
S informací přišel jako první web AldriMer, podle kterého se neznámé drony objevily na těžebních poli Gullfaks, na poli Johana Sverdrupa a na poli Snorre. Nově pak i na poli Kristin. Podle policie se rozběhlo rozsáhlé vyšetřování.
Ačkoli norské těžební plošiny jsou v norské ekonomické zóně, nejsou v norských teritoriálních vodách. To znamená, že lodě jiných států mohou volně plout v oblastech kolem plošin. Norská policie ale prověřuje možné porušení zákona, podle kterého je zakázáno přibližovat se méně než 500 metrů od ropných zařízení bez souhlasu příslušné společnosti.
Poradce norské Policejní bezpečnostní služby (PST) Martin Bernsen řekl listu Nettavisen, že jsou si vědomi incidentů. „Mohlo by to být nezákonné zpravodajství proti Norsku," řekl Bernsen s tím, že ropný sektor je zpravodajským cílem. "Po vypuknutí války na Ukrajině musíme očekávat zvýšený zpravodajský tlak na Norsko," dodal. List v této souvislosti zmiňuje Rusko.
Není neobvyklé, že Rusové využívají této příležitosti k přiblížení se k důležitým zařízením zemí NATO. Nettavisen již dříve psal o ruských lodích Jantar, které byly podezřelé z přerušení norského podmořského kabelu v roce 2021. Rusko tvrdí, že lodě Jantar jsou pouze výzkumné lodě v hlubokých vodách, ale několik západních zdrojů je označuje jako špionážní lodě. Provozuje je totiž ruské Hlavní ředitelství pro podmořský výzkum (GUGI), které rovněž provozuje ruské ponorky pro "speciální mise," tedy většinou zpravodajské mise. Lodě typu Jantar mají zařízení pro ničení podmořských kabelů a mohou tak například přerušit podmořské kabelové internetové spojení.
Výzkumník Ståle Ulriksen z Námořní akademie uvedl, že riziko pro norské ropné a plynové plošiny nebylo nikdy větší než nyní.