„Neuvěřitelné svinstvo“ v Brně

„Neuvěřitelné svinstvo“ v BrněKOMENTÁŘ
Komentáře

Komentář

Daniel Kaiser

Nejdřív na 14:30 a potom na 15:00 svolala včera brněnská ODS mimořádnou tiskovou konferenci. Měla přichystanou vskutku mimořádnou zprávu: nepůjde do slepence s vítězným ANO (plus s KDU-ČSL a ČSSD), k čemuž všechno směřovalo od soboty, ale sama se postaví do čela slepence, kde kromě lidovců a sociálních demokratů budou ještě Piráti. Andrej Babiš tento překvapivý obrat na dálku označil za megapodraz a neuvěřitelné svinstvo.

Je fakt, že dosavadní primátor Brna Petr Vokřál vyhrál se slušným náskokem (23 procent na 18 procent druhé ODS), podmíněně srozumitelné je i Babišovo vypěnění. Mezi prsty premiérovi krátce po hlavním městě utíká i druhé největší město v republice. Nicméně motivace, pro kterou ODS udělala tuto otočku, je srozumitelná ještě víc.

Vokřálova nástupkyně Markéta Vaňková uvedla oficiálně dva důvody: za prvé špatnou odezvu z členské základny na sociálních sítích. Samozřejmě že Facebook je tak rozsáhlý, aby na něm člověk nalezl ospravedlnění pro všechno, co mu přijde výhodné. Druhý důvod už zní přesvědčivěji: rozhodnutím proti ANO brněnská ODS  „drží celostátní linii“. Je pravda, že tvůrce celostátní linie Petr Fiala byl celý včerejšek v Brně a zvrat v jednáních o koalici podporoval. 

Nicméně hlavní důvod zřejmě byl ten, že Vokřál po sobotě jak s lidovci, tak s ČSSD jednal svrchu, do toho se občanským demokratům v jednu chvíli nabídli Piráti s tím, že by ANO v koalici nahradili. A všechny čtyři strany byly rády, že to poskládají bez babišovců. Pro Vokřála spočívá podraz v tom, že prý se včera v 16 hodin měla formálně podepisovat dohoda a ještě hodinu předtím měl mít poslední jednání s lidovci. Při skládání koalic, kdy se běžně vyjednává po dvou nebo třech liniích, ale skutečně většinou platí až podpis. A pokud si Vokřál stěžuje, že se nová vláda bez něj oznamovala ve chvíli, kdy měl s jednou ze stran právě začínat poslední kolo jednání, bezděky tím prozrazuje, že žádná dohoda ještě nebyla.

Vaňková je relativně mladá, neokoukaná tvář, jaké dnes ODS na prvních místech kandidátek, například v Praze na magistrát, není schopna moc vytáhnout. Povoláním advokátka, původem z právnické rodiny (otec Petr Průcha je předsedou senátu Nejvyššího správního soudu), se v ODS někdy mezi pondělím a úterým náhle stala politikem s největší exekutivní mocí.

Tomu, čemu premiér říká neuvěřitelné svinstvo, se dá říkat i pud sebezáchovy. V Praze mezi voliči, kteří ODS nakonec sice nevolili, ale v průzkumech její volbu předem nevylučovali – odtud vysoký, nenaplněný volební potenciál –, dost rezonovala informace, že Bohuslav Svoboda a hlavně Alexandra Udženija jsou už dohodnuti s ANO. Tu informaci pilně šířili Piráti i Jan Čižinský. Byla to patrně dezinformace, nicméně občanští demokraté v Praze před volbami skutečně variantu s ANO nechávali otevřenou a nedementovali ji. Elektorát ANO se po matoucí první fázi přeskupil, dnes už mezi voliči od středu doprava premiér v podstatě žádné hlasy nemá, v kurzu tu naopak začíná být absolutní principiální opozice vůči Babišovi. Kromě toho se ani v byznysu, ani v politice koalice s Babišem ještě nikomu nevyplatila.

Související články