1 Komentář

„Neuvěřitelné svinstvo“ v Brně

KOMENTÁŘ

Témata: , , , ,

Nejdřív na 14:30 a potom na 15:00 svolala včera brněnská ODS mimořádnou tiskovou konferenci. Měla přichystanou vskutku mimořádnou zprávu: nepůjde do slepence s vítězným ANO (plus s KDU-ČSL a ČSSD), k čemuž všechno směřovalo od soboty, ale sama se postaví do čela slepence, kde kromě lidovců a sociálních demokratů budou ještě Piráti. Andrej Babiš tento překvapivý obrat na dálku označil za megapodraz a neuvěřitelné svinstvo.

Je fakt, že dosavadní primátor Brna Petr Vokřál vyhrál se slušným náskokem (23 procent na 18 procent druhé ODS), podmíněně srozumitelné je i Babišovo vypěnění. Mezi prsty premiérovi krátce po hlavním městě utíká i druhé největší město v republice. Nicméně motivace, pro kterou ODS udělala tuto otočku, je srozumitelná ještě víc.

Vokřálova nástupkyně Markéta Vaňková uvedla oficiálně dva důvody: za prvé špatnou odezvu z členské základny na sociálních sítích. Samozřejmě že Facebook je tak rozsáhlý, aby na něm člověk nalezl ospravedlnění pro všechno, co mu přijde výhodné. Druhý důvod už zní přesvědčivěji: rozhodnutím proti ANO brněnská ODS  „drží celostátní linii“. Je pravda, že tvůrce celostátní linie Petr Fiala byl celý včerejšek v Brně a zvrat v jednáních o koalici podporoval. 

Nicméně hlavní důvod zřejmě byl ten, že Vokřál po sobotě jak s lidovci, tak s ČSSD jednal svrchu, do toho se občanským demokratům v jednu chvíli nabídli Piráti s tím, že by ANO v koalici nahradili. A všechny čtyři strany byly rády, že to poskládají bez babišovců. Pro Vokřála spočívá podraz v tom, že prý se včera v 16 hodin měla formálně podepisovat dohoda a ještě hodinu předtím měl mít poslední jednání s lidovci. Při skládání koalic, kdy se běžně vyjednává po dvou nebo třech liniích, ale skutečně většinou platí až podpis. A pokud si Vokřál stěžuje, že se nová vláda bez něj oznamovala ve chvíli, kdy měl s jednou ze stran právě začínat poslední kolo jednání, bezděky tím prozrazuje, že žádná dohoda ještě nebyla.

Vaňková je relativně mladá, neokoukaná tvář, jaké dnes ODS na prvních místech kandidátek, například v Praze na magistrát, není schopna moc vytáhnout. Povoláním advokátka, původem z právnické rodiny (otec Petr Průcha je předsedou senátu Nejvyššího správního soudu), se v ODS někdy mezi pondělím a úterým náhle stala politikem s největší exekutivní mocí.

Tomu, čemu premiér říká neuvěřitelné svinstvo, se dá říkat i pud sebezáchovy. V Praze mezi voliči, kteří ODS nakonec sice nevolili, ale v průzkumech její volbu předem nevylučovali – odtud vysoký, nenaplněný volební potenciál –, dost rezonovala informace, že Bohuslav Svoboda a hlavně Alexandra Udženija jsou už dohodnuti s ANO. Tu informaci pilně šířili Piráti i Jan Čižinský. Byla to patrně dezinformace, nicméně občanští demokraté v Praze před volbami skutečně variantu s ANO nechávali otevřenou a nedementovali ji. Elektorát ANO se po matoucí první fázi přeskupil, dnes už mezi voliči od středu doprava premiér v podstatě žádné hlasy nemá, v kurzu tu naopak začíná být absolutní principiální opozice vůči Babišovi. Kromě toho se ani v byznysu, ani v politice koalice s Babišem ještě nikomu nevyplatila.

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.