Německo ještě zelenější. Šturmuje před konferencí OSN. Bude boj proti změně klimatu povinný?
Ekologie ve vysoké politice
Německá ministryně životního prostředí, tamější sociální demokratka Svenja Schulzová, má za to, že současná vládní koalice nemá právo pokračovat, pokud se nedokáže shodnout na zásadních klimatických otázkách. Ministryně z SPD tlačí na koaliční strany a pokračuje ve své snaze učinit Německo ještě zelenějším. Její prioritou je snížení množství emisí skleníkových plynů a ukázat před konferencí OSN, že Berlín je lídrem v boji s klimatem.
„Koalice nemůže pokračovat, jestliže není připravena bez otálení vysvětlit, jak Německo do roku 2030 dosáhne klimatických cílů, které si vytyčilo,“ nechala se slyšet Schulzová v rozhovoru pro online verzi deníku Tagesspiegel. „Jestliže náš průmyslový stát nedokáže předvést, jak na to, nemůžeme očekávat, že se k nám přidají další země. Jde o důvěryhodnost naší vlády,“ uvedla ministryně.
V roce 2015 se na pařížské konferenci státy světa dohodly na zásadním snížení emisí skleníkových plynů, další setkání se chystá na 23. září letošního roku na summitu OSN v New Yorku, poté znovu v prosinci v Chile. Těsně před setkáním v USA se německý kabinet připravuje představit několik úprav zákona, které by měly minimalizovat ty nejhorší dopady klimatické změny.
Německo se podle tamějšího rozhlasu Deutsche Welle pravidelně řadí do nelichotivého žebříčku desítky největších producentů skleníkových plynů a právě ty vnímá Schulzová jako největší výzvu. „Kvůli téhle vládě i pro ty budoucí, potřebujeme nějaký mechanismus, s nímž bychom mohli měřit náš postup v boji se skleníkovými plyny,“ míní šéfka resortu životního prostředí, která chce z klimatických změn udělat vládní téma číslo jedna. Podle ní nastala doba, kdyby vláda měla považovat boj proti změně klimatu za povinný. Hodlá se zaměřit na emise oxidu uhličitého nebo na spalovací motory, klidní nicméně některé své kritiky. Na programu je také zákaz plastových tašek. Zákon by měl být přijat už letos nebo příští rok. „Věřím, že máme podporu německého lidu,“ uvedla Schulzová. "Nastal čas na zákaz plastových tašek." Občas ale ukazuje i vlídnou tvář. Ráda by dle vlastních slov dosáhla spíše rovnováhy mezi udržitelností a dostupností, kdy si prý i běžní občané budou moci dovolit koupi svého auta. Vše by mělo být ale součástí celého velkého balíku opatření, který zahrnuje zákony i podpůrné programy.
Přes výroky Schulzové směrem k pravicovějším koaličním partnerům se zdá, že najde na vyšší úrovni spíše pochopení. Jak si nyní všímá bruselský server Politico, v posledních týdnech bavorský premiér z CSU Markus Söder vyjádřil podporu úsilí o zakotvení ochrany klimatu v německé ústavě a oznámil plány na vysazení 30 milionů stromů. Chce v září také zavést řadu ekologických opatření a dokonce požaduje rychlejší odchod od uhlí. To vše znamená ostrou odchylku od tradičního přístupu jeho Křesťanské sociální unie, která vždy podporovala tradici, zemědělství a německý výkonný průmysl a ekologistická politika ji byla cizí. Jak poznamenává server Söderovým náhlým zezelenáním nejsou někteří členové CSU příliš nadšení.