Staňkovu demisi zanese na Hrad sám Babiš. Náhradník z ČSSD je ale prý „zvláštní“
Staňkova demise
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádá prezidenta Miloše Zemana o odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Řekl to novinářům v Bruselu. Prezident nepřijal Staňkovu demisi. Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček poté uvedl, že Babiše dnes požádá, aby Zemanovi navrhl odvolání Staňka. Hamáček na ministra kultury navrhuje místopředsedu ČSSD Michala Šmardu. Babiš ale nominaci Šmardy označil za zvláštní.
Že prezident odmítl přijmout Staňkovu demisi, nepovažuje Babiš za nic neobvyklého. „Stalo se to i za jiných prezidentů,“ uvedl. Hamáčkově žádosti, aby navrhl odvolání Staňka, ale vyhoví. „Budu samozřejmě postupovat podle koaliční smlouvy. Požádám o odvolání pana ministra kultury,“ oznámil.
Premiér chce však s předsedou koaliční ČSSD ještě mluvit o nominaci Šmardy jako Staňkova nástupce. „Dozvěděl jsem se o té nominaci, kterou tedy považuji za zvláštní. Musím si přečíst koaliční smlouvu, co tam máme k nominaci ministrů z hlediska jejich odbornosti,“ řekl Babiš.
„V této chvíli ani neznám životopis (Šmardy), jaké má předpoklady, aby vykonával tuto funkci. Ministerstvo kultury je specifický resort. Jde o to, aby ten kandidát funkci zvládl,“ doplnil. Kdy bude s Hamáčkem jednat, Babiš zatím neuvedl. Nominaci Šmardy kritizovali i někteří zástupci opozičních stran.
Šmarda: „Babiš je moc emotivní, politika není černobílá“
Svou případnou účast ve vládě vnímá Michal Šmarda (ČSSD) jako možnost zkusit prosazovat stranický program a uklidnit spory v kultuře. Politika navíc podle něj není černobílá. Reagoval tak právě na kritiku Andreje Babiše a jeho slova o tom, že Šmardův možný vstup do vlády nechápe, protože nynější starosta Nového Města na Moravě v minulosti vystupoval proti účasti ČSSD v kabinetu s ANO.
„Pokud vím, tak celá jeho organizace byla proti vstupu do vlády s hnutím ANO,“ prohlásil Babiš. „Moc tomu jako nerozumím, že vystupoval proti vstupu do vlády a teď je nominován do vlády,“ dodal. Šmarda řekl, že ve stranickém referendu o účasti ČSSD ve vládě společně s ANO byla místní organizace Nové Město na Moravě proti. Na Vysočině ale byla v menšině. Dodal, že si místní organizace tehdy myslela, že být v opozici by bylo pro ČSSD vhodnější.
„Pan Babiš vnímá všechno emotivně a osobně. Politika není tak jednoduchá, že se dělí na lidi, kteří milují vůdce a kteří nenávidí vůdce. Takhle já to vnímat neumím,“ řekl Šmarda. Účast ve vládě zvažuje, aby se pokusil uklidnit spory v kultuře. Nechce, aby jeho jméno „nesmyslnou válku“ prohloubilo, ale postupuje v duchu toho, pro co se ČSSD rozhodla – pracovat ve vládě, pokusit se prosadit svůj program.
„Pokud by moje jméno mělo být důvodem k tomu, proč konflikty kolem kultury mají pokračovat, tak raději ať se přijde s jiným jménem. Na druhé straně by nebylo dobré, aby tohle pokračovalo donekonečna, aby pan (předseda ČSSD Jan) Hamáček nosil jména a pan Babiš se hrabal v jejich životopisech a zkoumal, jestli se náhodou někdy nevyjádřili proti němu,“ řekl Šmarda.
Odbornost ministrů není stanovena
Koaliční smlouva mezi hnutím ANO a ČSSD žádné podmínky pro odbornost ministrů nestanovuje. Podle smlouvy další postup po návrhu kandidáta na ministra podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné koaliční strany. Premiér by měl návrh předsedy dané koaliční strany respektovat, píše se ve smlouvě.
Staněk v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice za odvolání ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Zeman ale Staňkovi na schůzce na Pražském hradě oznámil, že jeho demisi nepřijme, sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zdůvodnil to tím, že Staněk odhalil na ministerstvu kultury „závažná ekonomická pochybení“ a neměl by být za tato odhalení trestán.