Úsměvy na všechny strany. Zeman se však s Kiskou v názoru na vyhošťování diplomatů neshodl

Úsměvy na všechny strany. Zeman se však s Kiskou v názoru na vyhošťování diplomatů neshodlFOTOGALERIE
Domov

Zemanova cesta na Slovensko

Echo24

Nejprve srdečné přivítání od prezidenta Andreje Kisky, pak společná tisková konference a nakonec i projížďka kočárem kolem Štrbského plesa. Prezident Miloš Zeman je na návštěvě Slovenska, tradičně v první zemi, kterou český prezident po svém zvolení navštěvuje.

Ačkoli Andrej Kiska a Miloš Zeman nešetřili vzájemnými úsměvy a pochvalovali si dobré česko-slovenské vztahy, na společné tiskové konferenci se v zásadní otázce zahraniční politiky – v kauze otravy agenta Skripala a reakce na ni – neshodli. Český prezident uvedl, že má o vypovídání ruských diplomatů pochybnosti, Andrej Kiska naopak pokládá za nutné stát po boku spojenců. Přesto je Slovensko jediná země Visegrádské čtyřky, která žádné diplomaty nevyhostila, ale jen povolala ke konzultacím svého velvyslance z Moskvy.

Miloš Zeman také reagoval na vydání údajného ruského hackera Nikulina do USA. „Pan Ryan přiletěl do České republiky a veřejně prohlásil, že si přiletěl pro pana Nikulina. Ať je to, jak chce, pan Nikulin může sloužit jako prostředek politického boje uvnitř Spojených států,“ řekl Zeman. Podle něho by se Česko do takového boje nemělo zapojovat.

Krátce po tiskové konferenci reagoval na Twitteru i prezidentův mluvčí, který oznámil, že Hrad nebude podporovat pokusy o rozvrat situace v USA. „Podporujeme demokraticky zvoleného prezidenta USA. Nebudeme podporovat pokusy o rozvrat situace v USA, ze kterých bude těžit Moskva,“ uvedl na svém twitterovém účtu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

 

Prezident se věnoval také neexistenci Českého domu v Bratislavě, kde by se nabízelo české pivo a kuchyně. „Budu tomu věnovat pět let svého funkčního období, pokud to bude nutné,“ uvedl. „Neboj se, devět milionů českých korun (na stavbu) určitě najdeme a Český dům v Bratislavě určitě vznikne,“ reagoval na Zemanovu poznámku slovenský prezident Andrej Kiska.

Oba prezidenti na společné tiskové konferenci ocenili vztahy mezi oběma republikami. „Neznám dvě země tak blízké jako Česko a Slovensko,“ zdůraznil slovenský hostitel. „Jsem tady rád a cítím se tu jako doma,“ odvětil český host. Kiska uvítal, že první Zemanova cesta po znovuzvolení vedla na Slovensko a do Tater. Kiska přivítal pozvání na oslavy 100. výročí Československa 28. října do Prahy, zatímco prezident Zeman bude 30. října na slovenských oslavách v Martinu. Mezitím by se podle Zemana měli oba prezidenta vypravit prezidentským vlakem na jízdu z Brna do Bratislavy.

Schůzkou se svým slovenským protějškem Andrejem Kiskou zahájil ve čtvrtek dopoledne prezident Miloš Zeman ve Vysokých Tatrách oficiální část návštěvy Slovenska, která je jeho první zahraniční cestou ve druhém prezidentském období. Jednání prezidentů předcházel uvítací ceremoniál u jednoho z hotelů na Štrbském Plese v nejvyšším pohoří Slovenska, kam Zeman přicestoval ve středu.

Po schůzce Zemana se slovenským kolegou Andrejem Kiskou a následném obědě se oba prezidenti vydali na projížďku okolo Štrbského plesa v kočáru, který táhli dva koně. Kočárem se hlavy českého i slovenského státu dopravily do jedné z restaurací u břehu vysokohorského jezera, kde na Zemana čekaly slovenské speciality.

Odpoledne se Zeman setkal také s novým slovenským premiérem Peterem Pellegrinim. Někdejší vicepremiér Pellegrini před dvěma týdny vystřídal v čele slovenské vlády Roberta Fica, který v polovině března rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Třídenní návštěvu Slovenska Zeman ukončí v pátek.

Slovenský premiér Peter Pellegrini tlumočil českému prezidentovi Miloši Zemanovi při jejich dnešní schůzce ve Vysokých Tatrách postoj slovenské vlády, která považuje povolání velvyslance v Moskvě na konzultace do Bratislavy za dostatečnou reakci na otravu někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Slovensko v kauze na rozdíl od většiny členských zemí EU včetně Česka k vyhoštění ruských diplomatů nepřistoupilo, což kritizoval slovenský prezident Andrej Kiska.

Návštěvou Slovenska Zeman pokračuje v tradici, že první či poslední zahraniční cesta českého a slovenského prezidenta vede do druhého státu bývalé československé federace. Na stávající schůzce ve Vysokých Tatrách se, v případě Zemanova úspěchu v prezidentských volbách, prezidenti Česka a Slovenska domluvili již loni, když český státník na závěr svého prvního funkčního období přijel do Bratislavy.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články