Bylo všechno zbytečné? Mise v Afghánistánu závisí dle šéfa NATO na jednání s Tálibánem

mise pod Hindúkušem

Bylo všechno zbytečné? Mise v Afghánistánu závisí dle šéfa NATO na jednání s TálibánemNOVÉ 1
Svět

Echo24

Budoucnost 15 let trvající vojenské operace NATO v Afghánistánu bude záležet na výsledku mírových rozhovorů s radikálním hnutím Tálibán. Řekl to ve čtvrtek generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v Bruselu, při níž novináře seznámil s výroční zprávou organizace za loňský rok.

Zatím nejdelší kolo mírových jednání mezi představiteli USA a Tálibánu, která mají ukončit 17 let trvající válku v Afghánistánu, skončilo v úterý v Kataru. Obě strany hovoří o pokroku, konečné dohody ale zatím dosaženo nebylo. Podle amerického velvyslance Zalmaye Khalilzada bylo dosaženo "návrhů dohod" týkajících se stažení amerických jednotek a záruk, že se Afghánistán v budoucnu nestane útočištěm teroristů, napsala agentura AP.

Spojené státy mají v Afghánistánu v současné době kolem 14.000 vojáků. Polovina z nich se účastní protiteroristických operací, zatímco ostatní vedou v rámci mise NATO vojenský výcvik a poradenství. Prezident Donald Trump oznámil stažení 7000 amerických vojáků, ale není jasné, kteří zůstanou.

Mise aliance v Afghánistánu se účastní i vojáci dalších členských zemí NATO, včetně České republiky. Ti se bez letecké a logistické podpory Američanů neobejdou, poznamenala AP.

"Budoucí úroveň sil NATO samozřejmě ve velké míře závisí na výsledku mírových rozhovorů," uvedl dnes v této souvislosti Stoltenberg. Hned však zdůraznil, že do závěru jednání je ještě daleko.

"Je ještě příliš brzy na to předjímat výsledek těchto rozhovorů. Ještě je třeba toho udělat hodně, než bude dosaženo mírové dohody," upozornil generální tajemník NATO.

Čtěte také: Chodíte v noci často na záchod? Možná tím výrazně škodíte české ekonomice

Zeman by podpořil posílení mise NATO v Afghánistánu, Tálibán přirovnal k Hitlerovi