Babiš nikdy nebude mimo vládu své strany

Babiš nikdy nebude mimo vládu své strany
Andrej Babiš v obklopení členek hnutí ANO Foto:

Foto: Jan Zatorský

Komentáře

KOMENTÁŘ

Lenka Zlámalová

První místopředseda Babišova spolku ANO Jaroslav Faltýnek je moudrý muž a úplně přesně popisuje realitu. „Lídrem našeho hnutí byl a je Andrej Babiš.“ Faltýnkovu maximu je dobré si připomenout ve chvíli, kdy se Andrej Babiš konečně po třech měsících od voleb pokouší sestavit vládu s většinovou podporou ve sněmovně. Proto hází do hry možnost, že by v ní nebyl. Tím by padla podmínka většiny parlamentních stran, že nepůjdou do vlády, v níž sedí trestně stíhaná osoba.

Andrej Babiš se teď bude pokoušet sehrát číslo, jak on se je ochoten funkce a moci vzdát. Ale hnutí to nechce. Pak hnutí ustoupí a vygeneruje nějakého neutrálně, přijatelně vyhlížejícího místodržícího typu Richarda Brabce. Dlouholetého manažera společnosti Lovochemie z Babišova holdingu Agrofert.

Babišův ústup do pozadí působí jako svého druhu breakball. Vychází vstříc dnům příštím. Najednou je pro všechny strany, o něž Babiš ve vládě stál, otevřená možnost do ní naskočit a zachovat si tvář. Všichni deklarovali, že nepřekročitelnou překážkou je vládnout s trestně stíhanou osobou. Je to i cesta vstříc chvíli, kdyby byl příští sobotu zvolen prezidentem Jiří Drahoš.

Ten už v polovině září na své poměry velmi jasně řekl: „Využil bych všech svých ústavních pravomocí, aby byl sestavením vlády pověřen jiný kandidát. Nedokážu si představit, že by vládu vedla trestně stíhaná osoba.“ Začínat prezidentování tak zásadním porušením slova, to by Jiří Drahoš, všude deklarující svou slušnost a morálku, nedal.

Andrej Babiš se na první pohled trochu dostává do defenzivy. Ví, že ve druhém pokusu už musí mít za sebou nějakou většinu. Už také řekl, že by si přál, aby hnutí ANO dostalo bez ohledu na to, kdo bude novou hlavou státu zvolen, druhý ústavní vládní pokus ještě od Miloše Zemana v jeho končícím prvním mandátu.

Jenže Andrej Babiš si ani náhodou nemůže být jistý, že mu Zeman bude po vůli. Ať bude na Hradě pokračovat, nebo ne, jeho mocenský pakt s Andrejem Babišem, postavený na vzájemné výhodnosti, skončil. A vůbec se nedá vyloučit, že si Zeman Babiše za jeho hraběcí rady, kdy mu před druhým kolem doporučoval, ať se zbaví svých nejbližších spolupracovníků a zamyslí se nad svým konáním v zahraniční politice, okázale vychutná.

S Babišem mimo vládu to najednou vypadá, že se hraje s čistým stolem. Trestně stíhaná osoba je pryč. Fakticky se ale nic nemění. Andrej Babiš a hnutí ANO jedno jsou. To není politická strana, to je fanklub sluhů, poddaných a oportunistů velkého Šéfa. Nikdy se mu nikdo nepostavil. Nikdy nikdo nešel proti jeho přáním. Nikdy mu nikdo neoponoval. A všichni, kdo divadlo pro voliče o vládě ANO bez trestně stíhané osoby hrají, to moc dobře vědí.

Nejlépe to vědí sociální demokraté v čele s Milanem Chovancem, kteří už si to v Sobotkově vládě prožili na vlastní kůži. Stejně tak to ví ODS, která si na kongresu odsouhlasila jen šalamounské usnesení, že nepodpoří menšinovou vládu Andreje Babiše. Nechala si otevřené dveře ke společné vládě s ANO bez trestně stíhané osoby. A ví to moc dobře i politický novic Jiří Drahoš.

Všichni členové hnutí, kteří se dostanou na klíčová místa, budou odečítat ze rtů Andreje Babiše jeho přání. Bude to podobná hra na nezávislost, jako když Babiš pod tlakem zákona o střetu zájmů vložil Agrofert včetně jeho mediální divize do svěřenského fondu, ovládaného jeho manželkou a jeho právníky.

Kdo si všiml reakce Babišovy firmy Imoba (do níž dnes patří Čapí hnízdo) na zprávu OLAF nebo referování Lidových novin o tomtéž, nemůže mít žádné pochyby, že jsou to loajální advokáti Babišových zájmů. Stejné to bude s Brabcem nebo s jakýmkoliv jiným babišovským premiérem.

Babišovo hnutí nikdy nebude vládnout bez vůle trestně stíhané osoby Babiše.

Související články