Kvůli úniku plynu byla v Praze evakuována asi stovka lidí

Kvůli úniku plynu byla v Praze evakuována asi stovka lidíNOVÉ
Domov

Havárie plynu

Echo24

Kvůli úniku plynu v Charkovské ulici v Praze 10 musela být dnes vpodvečer evakuována asi stovka lidí z devíti vchodů. Hasiči odvětrávají objekt a neustále měří koncentrace, podařilo se je už snížit. Asistují také plynařům při práci na poškozeném potrubí. Lidé nyní čekají v evakuačních autobusech. Vyplývá to z informací policie a hasičů. Mluvčí společnosti Pražská plynárenská Miroslav Vránek ČTK sdělil, že plynovod narušila jiná firma při pracích, které s rozvody plynu nijak nesouvisely.

"K masivnějšímu úniku plynu došlo kolem 16:30, narušené je podzemní středotlaké potrubí, dostalo se to do vchodu obytného domu," řekl ČTK mluvčí hasičů Martin Kavka. Koncentrace byly podle něj v horní mezi výbušnosti, velitel zásahu proto nařídil preventivní evakuaci devíti vchodů, asi stovky lidí.

Hasiči do výbušného prostředí nasadili speciální ventilátory, koncentrace se už podle Kavky podařilo snížit na dolní mez výbušnosti. "Čekáme, až se plynařům podaří uzavřít plyn," uvedl.

Plynaři se museli k porušenému místu prokopat, místo se musí zaškrtit, tím se úniku zamezí, řekl Vrána. Poškozený kus se musí nahradit novým a potom se může obnovovat dodávka. "Týká se to asi šedesáti odběratelů," řekl Vránek. Předpokládá, že potrubí bude opraveno během noci.

Magistrát vyslal na místo evakuační autobusy. Sběrné místo pro zhruba 100 evakuovaných zajišťují policisté pohotovostní motorizované jednotky.

"Jakmile to bude možné, budeme zjišťovat příčiny celé události, především to, jak dalece byly dodrženy pracovní postupy," dodal policejní mluvčí Tomáš Hulan.

 

Související články