J&T dostala na Slovensku vysokou pokutu. Neoznámila koupi podílu

Neohlášená transakce

J&T dostala na Slovensku vysokou pokutu. Neoznámila koupi podíluNOVÉ
Budova J&T FINANCE GROUP SE v Praze Foto:

REPROFOTO: Google Street View

1
Ekonomika
Sdílet:

Slovenský antimonopolní úřad (PMÚ) uložil skupině J&T Finance Group (JTFG) pokutu 600 000 eur (15,6 milionu Kč) za to, že kromě jiného neoznámila získání vlivu v síti knihkupectví Panta Rhei. Za neohlášení transakce úřad potrestal pokutou 7571 eur (196 400 Kč) i původního vlastníka knihkupectví Ladislava Bödöka (LB).

Rozhodnutí je pravomocné, JTFG se sídlem v Česku i Bödök v řízení přiznali vinu, úřad tak konečnou výši pokuty snížil, sdělil úřad.

Vyšetřování případu zahájil PMÚ v roce 2012, kdy vyšlo najevo, že čtyřicetiprocentní podíl v síti knihkupectví koupila společnost Diversified Retail Company (DRC), která spolupracovala s JTFG. Z vyjádření PMÚ vyplynulo, že úřad prověřoval podezření, že skutečný vliv ve vydavatelství získala právě zmiňovaná finanční skupina. Během vyšetřování úřad rovněž provedl razie v prostorách DRC a knihkupectví.

„Úřad v rozhodnutí konstatoval, že účastníci řízení porušili zákon o hospodářské soutěži tím, že neoznámili koncentraci spočívající v získaní společné kontroly JTFG a LB nad podnikatelem Panta Rhei. Zákon porušili rovněž tím, že vykonávali práva a povinnosti vyplývající z této koncentrace dřív, než bylo úřadem o ní pravomocně rozhodnuto,“ uvedl PMÚ.

Během vyšetřování oba účastníci řízení přiznali své pochybení v případu v rámci takzvaného řízení o urovnání, které jim zajistilo nižší pokutu. PMÚ uvedl, že v rozhodnutí vyměřil JTFG a Bödökovi o polovinu nižší pokutu, než by mohl potrestaným podnikatelům uložit, pokud by se k porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže nepřiznali.

Čtěte také: Airbnb vyhání nájemníky z centra Prahy. Na Starém Městě je to každý pátý byt

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články