1 Exploze v Kábulu

Krveprolití v Afghánistánu nemá konce, za středu přes 90 mrtvých

, NOVÉ

Témata: , , ,

Při sebevražedném útoku v Kábulu ve středu zahynulo 48 lidí, dalších 67 jich utrpělo zranění, oznámilo afghánské ministerstvo zdravotnictví. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Předchozí podobné útoky ale měli na svědomí převážně teroristé z organizace Islámský stát IS), uvedla agentura Reuters. Celkem si útoky v Afghánistánu, za nimiž kromě bojovníků IS často stojí radikálové z Tálibánu, si jen za středu v různých částech Afghánistánu vyžádaly přes 90 mrtvých a desítky zraněných.

Při útoku na severu Afghánistánu příslušníci Tálibánu ve středu zabili 44 afghánských vojáků a policistů, uvedla s odvoláním na zdroje z provincie Baghlán agentura Reuters. Další útok je hlášen z jihoafghánské provincie Zábul. Ten si vyžádal životy čtyř policistů. Metropoli Kábul následně odpoledne zasáhl sebevražedný útok, který si vyžádal nejméně 25 mrtvých.

V Zábulu členové Tálibánu brzo ráno napadli policejní stanoviště v provinčním středisku Kalát. Kromě čtyř mrtvých si útok vyžádal zranění tří policistů. Bitva trvala několik hodin a Tálibán v ní nasadil těžké zbraně. Sám přišel o sedm lidí.

Útok v Kábulu, který zranil dalších 35 osob, měl podle úřadů na svědomí atentátník, jenž se vyhodil do povětří před vchodem do vzdělávacího centra v oblasti obývané převážně šíity. K incidentu se zatím nikdo nepřihlásil.

Po třídenním obléhání Tálibán v úterý obsadil vojenskou základnu Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb. Padlo přitom nejméně 17 vojáků, 19 jich utrpělo zranění a desítky padly do zajetí.

Několik dní bojují afghánští vojáci s podporou amerických sil s Tálibánem o město Ghazní ležící jihovýchodně od Kábulu. Tálibán tam odřízl telekomunikaci a dodávky elektřiny i vody. OSN vyslovila obavy o osud civilistů v obleženém městě a uvedla, že podle neověřených informací v Ghazní přišlo o život přes 100 civilistů.

Čtěte také: Tálibán útočil na severu Afghánistánu. Zabil přes 40 vojáků a policistů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.