Krveprolití v Afghánistánu nemá konce, za středu přes 90 mrtvých

Krveprolití v Afghánistánu nemá konce, za středu přes 90 mrtvýchNOVÉ
Po výbuchu před kábulským vzdělávacím centrem Foto:

FOTO: Twitter/Qudratulla Khorasani‏

Svět

Exploze v Kábulu

Echo24

Při sebevražedném útoku v Kábulu ve středu zahynulo 48 lidí, dalších 67 jich utrpělo zranění, oznámilo afghánské ministerstvo zdravotnictví. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Předchozí podobné útoky ale měli na svědomí převážně teroristé z organizace Islámský stát IS), uvedla agentura Reuters. Celkem si útoky v Afghánistánu, za nimiž kromě bojovníků IS často stojí radikálové z Tálibánu, si jen za středu v různých částech Afghánistánu vyžádaly přes 90 mrtvých a desítky zraněných.

Při útoku na severu Afghánistánu příslušníci Tálibánu ve středu zabili 44 afghánských vojáků a policistů, uvedla s odvoláním na zdroje z provincie Baghlán agentura Reuters. Další útok je hlášen z jihoafghánské provincie Zábul. Ten si vyžádal životy čtyř policistů. Metropoli Kábul následně odpoledne zasáhl sebevražedný útok, který si vyžádal nejméně 25 mrtvých.

V Zábulu členové Tálibánu brzo ráno napadli policejní stanoviště v provinčním středisku Kalát. Kromě čtyř mrtvých si útok vyžádal zranění tří policistů. Bitva trvala několik hodin a Tálibán v ní nasadil těžké zbraně. Sám přišel o sedm lidí.

Útok v Kábulu, který zranil dalších 35 osob, měl podle úřadů na svědomí atentátník, jenž se vyhodil do povětří před vchodem do vzdělávacího centra v oblasti obývané převážně šíity. K incidentu se zatím nikdo nepřihlásil.

Po třídenním obléhání Tálibán v úterý obsadil vojenskou základnu Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb. Padlo přitom nejméně 17 vojáků, 19 jich utrpělo zranění a desítky padly do zajetí.

Několik dní bojují afghánští vojáci s podporou amerických sil s Tálibánem o město Ghazní ležící jihovýchodně od Kábulu. Tálibán tam odřízl telekomunikaci a dodávky elektřiny i vody. OSN vyslovila obavy o osud civilistů v obleženém městě a uvedla, že podle neověřených informací v Ghazní přišlo o život přes 100 civilistů.

Čtěte také: Tálibán útočil na severu Afghánistánu. Zabil přes 40 vojáků a policistů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články