Krutý pohádkář Andersen má nové muzeum v kouzelné zahradě. Podívejte se
MUZEUM H. CH. ANDERSENA
V dánském městě Odense se v týdnu slavnostně otevřelo nové muzeum tamního rodáka, spisovatele Hanse Christiana Andersena, které má návštěvníky přenést do světa jeho slavných pohádek. Areál kruhových budov obklopený „kouzelnou“ zahradou navrhl japonský architekt Kengo Kuma. Projekt za více než 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč) se má stát turistickým magnetem, který do třetího největšího dánského města přiláká statisíce turistů, napsala agentura DPA.
U otevření muzea, jehož součástí je i Andersenův rodný dům, byla i dánská královna Margrethe II. Provozovatelé ale upozorňují, že areál ještě není úplně hotový. Platí to zejména pro přilehlé zahrady, kde budou muset lidé použít po spisovatelově vzoru notnou dávku fantazie, aby si dokázali představit, jak autoři podobu muzea zamýšleli.
Andersen se v Odense narodil v roce 1805 a literární vědci mají za to, že pro mnoho z jeho pohádek, včetně Malé mořské víly, Princezny na hrášku či Ošklivého káčátka, byly inspirací právě dětské zážitky z města ležícího na ostrově Fünen. Klasikou se jeho příběhy staly i díky tomu, že nejsou úplně jednoznačné, domnívá se kreativní ředitel nového muzea Henrik Lübker.
„Neposkytuje odpovědi, ale klade otázky. Proto tu máme muzeum, které není plné odpovědí, ale plné otázek,“ řekl Lübker. Pohádkový zážitek má návštěvníkům umožnit i samotná architektura. „Mísí se tady to, co je uvnitř, a to, co je venku,“ dodává ředitel instituce, podle něhož se podobně v pohádkách stírá rozdíl mezi fikcí a realitou.
Budovy bez pravých úhlů a navazující zahradu navrhlo studio japonského architekta Kumy, který se návrhem chtěl přiblížit vyznění Andersenova díla, kde se malý svět často rozvine v celé nové univerzum. „V takovém vesmíru neexistuje žádná hierarchie, žádná přední strana nebo předem daný směr,“ uvedl Kuma.
Muzeum v centru města se má stát novou atrakcí. Už dříve si přijíždělo rodný Andersenův dům a expozici o jeho díle prohlédnout až 100 000 lidí ročně, z toho 70 procent návštěvníků tvořili zahraniční turisté, zejména Němci a Číňané.