1 PODVOD S REKLAMOU?

Spolky chtějí žalovat brněnskou firmu kvůli „praktikám šmejdů“. Ta se brání, že smlouvy uzavřela ústně

, NOVÉ

Témata: , , ,

Dva spolky z Opavska se chtějí žalobou bránit proti praktikám brněnské společnosti ES Katalog. Firma za úplatu nabízí prezentaci na svých webových stránkách. S klienty uzavírá smlouvy po telefonu, lidé ale mnohdy netuší, že se k něčemu zavázali. To se stalo i dobrovolným hasičům z Bohuslavic i vodním lyžařům z Hlučína.

Představitelé spolků se cítí podvedeni. Tvrdí, že žádnou reklamu nechtěli a nic si neobjednali. Zdráhají se proto uhradit zaslané faktury za reklamu v katalogu. Firma po každé z organizací požaduje víc než 6000 korun. Jednatel ES Katalogu Martin Kabrna ale pochybení odmítá.

Podle právního zástupce obou spolků Tomáše Mikety společnost pracuje se strachem. Uzavírá smlouvy jen telefonicky, využívá mnohdy neznalosti oslovených. „Jednání je rozhodně na hranici zákona. V některých případech i za ní. Hodně to připomíná praktiky takzvaných šmejdů,“ řekl. Dodal, že další nespokojení klienti firmy se mohou k připravované žalobě připojit. „Pokud se někdo cítí napálen či podveden, klidně nás může kontaktovat,“ řekl.

Jednatel Ski clubu Hlučín Jan Miketa řekl, že pracovnice firmy zavolala v listopadu členovi klubu vodního lyžování, který rozhodně nemá právo za spolek jednat, protože je jen řadovým členem. „Jeho číslo je sice na stránkách uvedeno, ale je u něj napsáno, že je rozhodčí,“ vysvětlil. Hodně se pak divil, když mu počátkem prosince přišla faktura na částku přesahující 6000 korun. „Přitom jsme si nic neobjednali. Žádnou reklamu jsme nechtěli,“ řekl prezident lyžařského klubu. Peníze odmítá uhradit a i proto se obrátil na právníka.

Oslovil právě advokáta Tomáše Miketu. Podle něj smlouva nemůže být platná za situace, kdy ji uzavřel člověk, který nemá právo za klub jednat. „Z titulu rozhodčího dovodit oprávnění zastupovat spolek neplyne a předseda spolku navíc ihned společnost ES Katalog informoval o tomto nedostatku a že smlouvu odmítá,“ doplnil Miketa.

Už dříve advokát navíc s ES Katalogem komunikoval jménem dobrovolných hasičů z Bohuslavic. I oni jsou přesvědčeni, že se loni v březnu stali obětí podvodu. „V tomto případě sice pracovnice firmy kontaktovala osobu oprávněnou, ale zneužili vyššího věku a faktu, že se v problematice internetu příliš neorientuje. Starosta hasičů z rozhovoru jednoznačně pochopil, že pokud službu neobjedná, jejich webové stránky, které si v minulosti zřídili, budou z internetu zcela vymazány,“ vysvětlil Miketa.

Jednatel společnosti ES Katalog Martin Kabrna pochybení odmítá. Tvrdí, že se spolky jeho firma uzavřela smlouvu o reklamě ústně. „Dle této ústní objednávky společnost ES Katalog poskytla těmto společnostem objednanou službu – reklamu vybraných údajů v elektronickém seznamu a katalogu firem,“ uvedl v prohlášení.

Společnost ES Katalog se původně jmenovala ES firmy. Přejmenovala se v roce 2017. Už od svého vzniku požadovala za zápis do internetového katalogu několik tisíc korun. Využívala při tom podobnosti se službou Firmy.cz internetového portálu Seznam, jež je v originální podobě zdarma. Na praktiky ES Katalogu upozorňují lidé na diskusních fórech. „Buďte před nimi na pozoru, neplaťte za něco, co vám nijak nepomůže, rozhodně nikdy nedávejte souhlas přes telefon i kdyby Vám slibovali bůhvíjaké slevy,“ píše se například na internetu.


Čtěte dále: Čeští dlužníci nevěří demokracii. Z dluhové spirály nemají jak uniknout, píše Guardian

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,