Babiš: Demonstrace mi už nevadí. A šéfa Kosteleckých uzenin jsem měnil devětkrát

Protesty za nezávislou justici

Babiš: Demonstrace mi už nevadí. A šéfa Kosteleckých uzenin jsem měnil devětkrátNOVÉ
Předseda vlády Andrej Babiš Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že mu přestávají vadit masové demonstrace proti jeho zásahům do resortu justice, které se opakují již tři týdny po sobě. Protesty odstartovaly poté, co se předseda vlády rozhodl vyměnit bývalého ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Marii Benešovou - den poté, co se Babiš dozvěděl o návrhu na podání žaloby v kauze Čapí hnízdo. „Už jsem si na to zvykl, to ke svobodě a demokracii patří,“ řekl premiér v rozhovoru pro deník Právo.

Posledního protestu se přitom na pražském Staroměstském náměstí zúčastnilo podle organizátorů na 20 tisíc lidí. Kromě hlavního města se sešli demonstrující i v Brně, Plzni, Hradci Králové nebo Liberci a dalších téměř dvou set místech. Andrej Babiš však podle svých slov zůstává klidný. „Ze začátku to byla iniciativa občanů, nyní se z toho stala volební kampaň do Evropského parlamentu, na které vystupovali různí opoziční poslanci a senátoři, a dokonce i poslanec sociální demokracie Petr Dolínek,“ řekl Babiš pro Právo.

Podle něj jsou protesty bezpředmětné, protože justice je i přes dosazení Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti nezávislá. „A pokud na pódiu na Staromáku vystupuje jeden z největších stávajících politických parazitů, pan Pospíšil, který tu kandiduje na primátora, tu na europoslance, tu je ministrem za ODS, nyní zase vede TOP 09, tak to mluví za vše,“ uvedl Babiš.

Premiér se také vyjádřil ke změně na pozici ministra kultury Antonína Staňka. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček navrhl Babišovi jeho rezignaci po dlouhotrvající kritice ze strany odborné veřejnosti. „ČSSD na něj vyvinula tlak, aby skončil, tak skončil. O jeho demisi jsem se dozvěděl ve středu vpodvečer od pana Hamáčka,“ řekl Babiš s tím, že prezident dle něj s největší pravděpodobností demisi přijme.

Sedmá změna ve vládě? Šéfa Kosteleckých uzenin jsem měnil devětkrát

Předseda vlády Andrej Babiš
Předseda vlády Andrej Babiš Foto:

Jan Zatorsky

Případné nepřijmutí demise ze strany prezidenta vyděsilo v týdnu některé sociální demokraty. Antonín Staněk je totiž jedním z oblíbenců Miloše Zemana. Současný ministr kultury ho totiž musel „potěšit“ tím, když odvolal z funkce šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta, který je u Zemana v nelibosti. Staněk v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že je věcí prezidenta, jak se k jeho rezignaci postaví. „Neumím si představit, že bych měl sbalit kufry a nechat ministerstvo bez řízení,“ řekl Antonín Staněk.

Podle Babiše navíc není žádným problémem, že v jeho vládě došlo už k sedmi změnám za necelý rok. „Pokud někteří členové vlády nechtějí pokračovat, jako byl případ ministrů Ťoka a Kněžínka, nebo nefungují, tak je vyměníme. To je přece normální. A co je na tom, že jde o sedmou změnu? Šéfa Kosteleckých uzenin jsem jako ředitel Agrofertu měnil devětkrát. Když je třeba, tak se změna provede,“ řekl Právu Andrej Babiš.

Od výměny bývalého ministra spravedlnosti Kněžínka, který skončil na konci dubna, se nepřestává protestovat v českých i moravských městech. Pořadatelé z iniciativy Milion chvilek pro demokracii dokázali dostat tisíce lidí třikrát po sobě na Staroměstské náměstí. Na úterý 21. května od 18.30 se však očekává největší protest, kdy se občané svolávají na Václavské náměstí. Organizátoři počítají s tím, že na demonstraci nazvané „Je čas vystavit premiérovi účet“ se sejde na třicet tisíc lidí.

Foto:

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan promlouvající k demonstrantům 6. května na Staroměstském náměstí -

Foto: Jan Hrdlička

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Vláda Babišových expertů a odborníků. Sedm změn za necelý rok

Staněk neustál tlak, koncem května končí v resortu kultury. Jeho kritici mluví o vítězství