Brexit by mohl zasáhnout české studenty, podmínky jejich studia v Británii jsou zatím nejasné
BREXIT
Češi i další vysokoškoláci z EU, kteří plánují studium ve Velké Británii, by v souvislosti s brexitem mohli v budoucnu přijít o své výhody. Zatímco v příštím akademickém roce budou mít ještě nárok na výhodné poplatky a půjčky, od podzimu 2021 by se to mohlo změnit. Britská vláda ale další vývoj zatím neupřesnila. Sdělilo to ministerstvo školství. Nejistota a případné změny by podle něj mohly zájem Čechů o studium ve Spojeném království snížit.
Například v evropském programu Erasmus patří nyní Británie mezi nejoblíbenější cílové země studentů. S EU v něm bude spolupracovat beze změn zatím do konce letoška.
Podle posledních zjištění Evropské informační sítě Eurydice studovalo v roce 2015 ve Velké Británii 500 Čechů ve standardních studijních programech a dalších několik set jich tam podle ministerstva v uplynulých letech každoročně vyjíždělo díky stipendijnímu evropskému programu Erasmus. Spolupráce Britů s EU v tomto programu potrvá do konce prosince. Ještě v akademickém roce 2020/2021 se podle stejných pravidel budou moct na britských vysokých školách zapsat i zájemci o standardní studium.
Studenti, kteří budou chtít zůstat v Británii i po letošku, tam do 30. června příštího roku budou moct požádat o některý druh povolení k pobytu, který jim umožní setrvat v zemi za zhruba stávajících podmínek. Ti, kteří v Británii začnou studovat po 31. prosinci letošního roku, se podle ministerstva školství budou muset přizpůsobit novým imigračním pravidlům.
Unijní vysokoškoláci mají nyní ve Spojeném království stejné poplatky za studium a možnosti výhodných půjček jako Britové. Podle dřívějších informací britských médií by pro ně ale zvýhodněný režim mohl od akademického roku 2021/2022 skončit. Britská vláda to zatím nepopřela, ani nepotvrdila. Pokud by se tak rozhodla, platili by Evropané včetně Čechů v budoucnu zřejmě výrazně vyšší poplatky. To by podle českého ministerstva školství mohlo vést k poklesu zájmu Čechů o studium v Británii.
Nejisté je také to, zda a jak se Británie bude po letošku účastnit programu Erasmus. Návrh na zajištění spolupráce v jeho pokračování mezi roky 2021 a 2027 poslanci britského parlamentu na začátku ledna zamítli. Britská vláda ale podle českého ministerstva již dala najevo, že chce o účast v programu nadále usilovat.
Podle údajů Domu zahraniční spolupráce vyjelo s Erasmem do Británie od roku 1998 zhruba 9660 českých vysokoškoláků. Mířili tam i žáci středních škol, učitelé základních, středních a vysokých škol a vzdělavatelé dospělých. Naopak do Česka přijelo s Erasmem na krátkodobý studijní pobyt či stáž 3481 Britů.
Úbytek Britů na českých vysokých školách ministerstvo nepředpokládá, jelikož poplatky za studium v ČR se řídí podle jazyka výuky. V češtině je zadarmo, v angličtině se platí. Z 547 Britů zapsaných na vysokých školách v ČR bylo v roce 2018 518 samoplátců. Od příštího roku budou muset britští studenti prokazovat, že mají v ČR povolení k pobytu.