Babiš nebude premiér, říká Paroubek v Echo TV

Echo TV

EchoTv
Echo24
Sdílet:

Expremiér a historicky nejúspěšnější předseda sociální demokracie Jiří Paroubek (v roce 2006 získal ve volbách o setinu procenta více, než Miloš Zeman v roce 1998) je přesvědčen, že sociální demokracie vstoupí do vlády s hnutím ANO a podaří se jí získat důležité silové resorty, ministerstvo, vnitra, financí a spravedlnosti. Řekl to v rozhovoru pro Echo TV s Lenkou Zlámalovou.

Andrej Babiš podle Paroubka nemá moc možností, jak vládu sestavit, proto je svému mnohem slabšímu koaličnímu partnerovi nakonec odevzdá. Vzdá se i místa premiéra. „Ustoupí do pozadí stejně jako Kaczynski v Polsku.“ Paroubek tak reagoval na otázku, zda má ČSSD trvat na podmínce, že by se premiérem neměla stát trestně stíhaná osoba.

Podmínka je tam ještě jedna, na obou dvou stranách, premiérem nesmí být trestně stíhaná osoba. Kdyby vy jste vyjednával za sociální demokracii jako její předseda, dal byste tuhle podmínku?

Já si myslím, že to je také nezbytné tohle držet. To si myslím, že pokud bude Andrej Babiš moudrý, tak tu podmínku také splní, protože není všem dnům konec, když tady bude policejní ukončeno, neskončí řekněme nějakým trestním stíháním, to obvinění, tak je možné, aby byl skutečně předsedou vlády. Jinak by zde nastoupil systém Kaczyński v Polsku, že by řídil ty své ministry z pozice předsedy toho svého hnutí.

Udělal vy byste, kdyby jste seděl na Pražském hradě jako prezident, že byste nejmenoval Andreje Babiše, ale někoho jiného, právě proto, že by ta koaliční spolupráce byla snazší?

Tak myslím, že na to dojde, že v určitém okamžiku, když se bude rýsovat, že jsou tady vhodní partneři, ať už to bude ODS na jedné straně nebo sociální demokracie nebo lidovci nebo jenom sociální demokracie v rámci minoritní vlády s hnutím ANO, je potřeba takovéto přeskupení udělat.

Co také řekl Jiří Paroubek v rozhovoru s Lenkou Zlámalovou pro Echo TV

Zeman natlačí ČSSD do vlády

Jiří Paroubek si myslí, že se Zeman bude v rámci snahy o vybalancování české české politické scény snažit, aby byla sociální demokracie zastoupena ve vládě. ČSSD by tak měla zaručit, aby prezident nebyl v politickém zajetí Andreje Babiše a hnutí ANO. Zeman to pak bude zřejmě hrát na obě strany. Zeman by se mohl stát takovým protektorem ČSSD, který se postará, aby se dostala do vlády a ukotvila se v ní, zároveň aby ve vládě získala silové resorty, protože ty podle Paroubka nemůže mít Andrej Babiš.

Do čtyř let bude euro za 18 korun

Jiří Paroubek věří, že euro za 18 korun je jen otázkou vývoje příštích let. Nebude se to sice zlepšovat razantní rychlostí, za což mohou podle něj intervence České národní banky, která v letech 2013 až 2017 vytiskla 2 biliony korun. Domnívá se však, že již na konci roku 2018 to nebude již 27 korun za euro jako v dubnu, ale 25 nebo 24 korun. Jakmile se za tři čtyři roky přiblíží koruna hranici 20%, bude možné začít uvažovat o přijetí eura.

Celý rozhovor Jiřího Paroubka pro Echo TV můžete zhlédnout zde:

Čtěte také: „Prezident musí mít respekt i pro druhou stranu, jejíž názory sám nesdílí“

Sdílet:

Hlavní zprávy

echotv
×

Podobné články