1 Výročí úmrtí

V Praze se chystá čtení i průvod za Havla. První český prezident zemřel před sedmi lety

NOVÉ

Témata: ,

Na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova zemřel v neděli 18. prosince 2011 krátce před desátou hodinou ráno poslední československý a první český prezident Václav Havel, bylo mu 75 let. Ještě téhož dne se na jeho počest po celé zemi rozezněly zvony kostelů a kaplí a Havlovu památku vyrazily do ulic spontánně uctít tisíce lidí. Soustrast vyjádřilo mnoho českých i zahraničních politiků a dalších osobností.

Na pražském Jungmannově náměstí bude už od ranních 11 hodin zahájen třetí ročník akce „Svíčka pro Václava Havla“, který organizuje spolek Politika a Svědomí. Na akci bude stejně jako v minulém roce probíhat kontinuální čtení z děl Václava Havla přerušované občasnou hudební produkcí. Vzpomínky se zúčastní i řada hostů, mezi nimi například katolický kněz Tomáš Halík, který akci v 11 hodin zahájí, či bývalý ministr kultury Daniel Herman. Akce bude trvat až do šesté večerní hodiny, kdy se program přesune do blízkého chrámu Panny Marie Sněžné, v němž ho zakončí mše za Václava Havla.

K uctění památky bývalého prezidenta se bude konat i pochod na Hradčanské náměstí. Akce Srdce na hrad začne v 18.00 na Náměstí Václava Havla. Podle organizátorů se už čtvrtého ročníku výročního pochodu zúčastní například Hayato Okamura.

Václav Havel, potomek známé podnikatelské rodiny, se proslavil nejdříve jako dramatik a od 60. let patřil k výrazným postavám české kultury. V roce 1968 se angažoval v Klubu angažovaných nestraníků, podílel se na protiokupačním vysílání rozhlasu a během normalizace se ocitl v nemilosti. Později patřil Havel k čelným představitelům československého disentu, stál u vzniku Charty 77 a strávil skoro pět let ve vězení. V listopadu 1989 se angažoval ve vedení Občanského fóra a v prosinci 1989 se stal prezidentem.

Funkci obhájil po volbách v létě 1990, o dva roky později už zvolen nebyl, když ve Federálním shromáždění nezískal potřebnou podporu poslanců zvolených na Slovensku. Koncem července 1992 vzhledem k tehdejší politické situaci, která již směřovala k rozdělení společného státu, odstoupil z funkce. Přesto ale zůstal jednou z nejvýraznějších postav veřejného života a když se v lednu 1993 volila první hlava samostatné ČR, byl Václav Havel favoritem. Prezidentem byl až do roku 2003.

I po odchodu z Pražského hradu zůstal výraznou osobností, jejíž slovo mělo velkou váhu nejen v ČR. Ve světě vnímali Václava Havla jako velkou postavu boje za svobodu a na jeho pohřeb do Prahy dorazily desítky zahraničních delegací. Zádušní mše v katedrále sv. Víta se 23. prosince zúčastnili americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, americký exprezident Bill Clinton i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. S Havlem se osobně rozloučily i desetitisíce Čechů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Odhalený Havel. Muž, který se nemohl rozhodnout


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.