Praha 2 na čas zakáže elektrické koloběžky. Porušují memorandum, míní radnice

Praha 2 na čas zakáže elektrické koloběžky. Porušují memorandum, míní radniceNOVÉ
Elektrokoloběžky v centru Prahy Foto:

Foto: Jan Hrdlička

Domov

Problémový fenomén

Elektrokoloběžky, které turistům půjčuje americká firma Lime, dočasně zmizí z ulic Prahy 2. Radnice se na tom s firmou dohodla, protože podle Prahy 2 porušil Lime umístěním koloběžek do ulic bez dohody s radnicí memorandum uzavřené v září mezi magistrátem a firmami pro sdílení kol a koloběžek. Praha 2 to uvedla na svém webu. Elektrokoloběžky Lime se objevily v Praze koncem září. Turisté na nich v rozporu s předpisy jezdí po chodnících, kde je také po jízdě odkládají.

Provozovatelé sdílených kol a koloběžek, včetně Lime, se v memorandu zavázali, že budou dodržovat legislativu. Obyvatelé Prahy 2 si ale na koloběžky Lime podle radnice stěžují. „Uživatelé elektrokoloběžek ohrožovali chodce nepovolenou jízdou na chodnících a taktéž koloběžky odkládali na nevhodných místech, čímž vytvářeli překážky v provozu,“ sdělila radnice. „Už jen samotné rozmístění koloběžek v Praze 2 bylo v rozporu s uvedeným memorandem, neboť dle něj nejprve měla být věc projednána s městskými částmi,“ uvádí radnice.

S firmou Lime kvůli tomu jednali zástupci vedení Prahy 2, městské policie i Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. „Po upozornění na všechny nedostatky, pochybení a ohrožení bezpečnosti obyvatel i návštěvníků Prahy 2 se zástupci provozovatele systému zavázali, že všechny dosud rozmístěné elektrokoloběžky z Prahy 2 dočasně odstraní a přijmou příslušná bezpečnostní opatření, například bude znemožněn provoz koloběžek v parcích,“ uvedla radnice.

Jestli je Praha 2 připravena přistoupit k trvalému zákazu provozu koloběžek, pokud by firma dohodu porušila, nechtěla zatím mluvčí Prahy 2 Ilona Chalupská ČTK říci. Podle serveru Aktuálně.cz, který na dočasný zákaz koloběžek upozornil, má Lime podle dohody s radnicí navrhnout místa, kde budou mít elektrokoloběžky stanoviště v souladu s memorandem. Podle informací uživatelů koloběžek Lime je v aplikaci firmy od pátku území Prahy 2 označeno červenou barvou, takže tam koloběžky není možno nechat, píše server.

Americký startup Lime vznikl v Kalifornii v lednu 2017. Působil hlavně ve Spojených státech, nyní expanduje i do Evropy. Před Prahou firma svoji službu spustila například v Paříži, ve Vídni, v Berlíně či v Madridu. V Praze funguje i služba sdílených kol Rekola či carsharingové služby Car4way a Revolt.

Čtěte také: Za koloběžku na chodníku hrozí pokuta 2 tisíce, nikdo si s nimi neví rady

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články