Afrika rychle tloustne. Epidemie obezity přichází jako důsledek ekonomického růstu

Růst obezity v Africe

Afrika rychle tloustne. Epidemie obezity přichází jako důsledek ekonomického růstuNOVÉ
ilustrační foto Foto:

zdroj: Shutterstock

1
Svět

Echo24

Mnohé africké státy, známé častými problémy s nedostatkem potravy a hladověním svých občanů, čelí v poslední době opačnému problému: obezitě. Důvodem je rychlý ekonomický růst doprovázený změnou životního stylu. Stále více Afričanů se dnes stravuje ve fastfoodech.

V některých zemích Afriky obezita zatím tolik rozvinutá není - jiné země, především ty se zlepšující se ekonomickou situací, se však už teď potýkají s vysokými počty obézních. Jihoafrická republika jako nejvíc prosperující stát regionu má s obezitou největší problémy. Lokální noviny o ní referují jako o nejtlustším národu subsaharské Afriky. Potíže mají ale i obyvatelé dalších zemí jako v Keni nebo Kongu. Lékaři uvádějí, že za růst obezity může vedle zmíněného stravování i zvýšená konzumace sladkých limonád, které bývají mnohde velmi levně dostupné, protože nadnárodní společnosti se snaží tlačit cenu co nejníže.

Výzkumník z Univerzity Witwatersrand Moji Musa tvrdí, že tloustnutí je způsobeno změnou ve stravování. Tradiční jídlo bohaté na živiny je nahrazováno vysokokalorickým jídlem z bister s rychlým občerstvením. V posledních několika letech v Africe rapidně přibylo provozoven společností KFC, Subway, Burger King a dalších.

I přesto, že obezita v Africe představuje velké zdravotní riziko pro občany, není zde její řešení prioritou. Africké státy se totiž stále potýkají s většími problémy, jakými jsou například HIV nebo tuberkulóza, zmiňuje The Guardian. Zdravotní systém v Africe zatím není uzpůsoben na řešení otázky obezity, upozorňuje list.

Čtěte také: Assange zůstává na ambasádě Ekvádoru. Soud jeho zatykač nezrušil