Pospíšil pohrozil Pirátům rozpadem pražské koalice. Důvod? Kontroly prázdných bytů

Pospíšil pohrozil Pirátům rozpadem pražské koalice. Důvod? Kontroly prázdných bytůNové
Domov

Spor v pražské koalici

Karolína Vaverková

Návrh Pirátů odhalovat prázdné investiční byty v Praze s pomocí elektroměrů a případně je následně zdanit by v extrémním případě mohl rozbít pražskou koalici Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy Sobě. Právě Spojené síly pro Prahu se totiž vůči návrhu tvrdě vymezily. Podle předsedy TOP 09 a představitele Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila jsou v zásadě dvě možnosti, buď návrh Piráti stáhnou, nebo Spojené síly pro Prahu nemohou v koalici být.

„Je to pro nás tak zásadní, že kdyby koaliční partneři na takových ultralevicových řešeních trvali, tak my bychom v takové koalici nemohli být,“ řekl Pospíšil deníku Echo24.

Plán, o kterém poprvé informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti), má za úkol vytipovat v Praze soukromé byty, které si většinou zahraniční vlastníci koupili pouze jako investici a nikdo v nich nebydlí. Těm by mohla hrozit vyšší daň z nemovitosti, v první fázi je nicméně cílem zjistit, kolik takových bytů je. K tomu by měla sloužit data poskytnutá firmou PRE z elektroměrů. Podle Pirátů jde ale teprve o návrh, který je součástí širšího balíčku řešení bytové krize v Praze, a odmítají, že by šlo o šmírování.

Koaliční schůzka Zdeňka Hřiba, Jiřího Pospíšila a Jana Čižinského za Prahu Sobě na toto téma by se měla konat už tento týden, deníku Echo24 to řekla mluvčí pražských pirátů Martina Vacková. Sám primátor Zdeněk Hřib se vrátil z pracovní cesty na Tchaj-wan a během pondělí nebo úterka se hodlá ke konfliktu vyjádřit, nyní je na konferenci v Hradci Králové. Z Tchaj-wanu o víkendu pouze vzkázal, že k věci již bylo vše podstatné řečeno a o zvyšování daní nepadlo ani slovo.

Piráti se vůči Pospíšilově kritice brání

Spojené síly pro Prahu se od návrhu distancují a odmítají kompromis. „Zdaňovat něčí legálně získaný zdaněný majetek je opravdu návrh z dílny radikální levice. V žádném případě nechceme, aby někdo, kdo si za zdaněné vydělané peníze koupí další nemovitost, byl sankcionován,“ řekl Pospíšil.

„O návrhu jsem se dočetl v médiích, nikdy se na koalici neprojednával, nebyl diskutován na městské radě. Nám nezbývá, než na mediální výstupy pana primátora mediálně reagovat. Radši bych to řešil v koalici, ale když je to součástí mediálního prostoru, musíme oponovat,“ řekl Pospíšil. „Nechceme koalici rozbíjet, neděláme žádné účelové hry, jsme k tomu dotlačeni návrhy Pirátů. Doufám, že uznají, že je to nežádoucí návrh a dostaneme se ke skutečné podpoře pražské výstavby,“ dodal předseda TOP 09.

Piráti se vůči Pospíšilově kritice vymezili s tím, že se konala v době nepřítomnosti primátora Hřiba. „Pan Jiří Pospíšil počkal, až primátor odjede na služební cestu řešit smart city, a neprodleně si udělal tiskovku, kde udělal maximum, aby dogmaticky poškodil koaličního partnera. Získání anonymizovaných dat k analýze bydlení není žádný levicový krok,“ uvedli na Twitteru.

Podle Pospíšila není pirátský návrh legislativně možný

Podle Pospíšila navíc není pirátský návrh ani legislativně možný. „PRE nemůže poskytovat městu data o tom, jakou má konkrétní vlastník bytu spotřebu elektřiny. Vyplývá to z ochrany osobních údajů. Jediné, co může poskytnout, jsou druhová data typu, že v určitých městských částí je nějaké procento míst, kde nedochází k odběru. Bez změny legislativy není návrh realizovatelný,“ dodal.

Od Pirátů Pospíšil očekává koncepci řešení bytové politiky. „Očekávám, že radní pro bytovou politiku v řádech měsíců předloží konkrétní pozitivní návrhy, jak více stavět,“ řekl Pospíšil.

Proti návrhu se vymezila i opoziční ODS.

Bytová krize v Praze

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Chce se zaměřit na nabídku dostupného bydlení přímo od města i na podporu výstavby developery i dalšími stavebníky, například bytovými družstvy. Koalice se nyní pře i o další postup v privatizaci bytů – Piráti a Praha Sobě chtějí ukončit i již schválené odprodeje bytů nájemníkům, zatímco Spojené síly prosazují dokončení těch již slíbených.

Čtěte dále: Co prozradil Hřib na Piráty

Piráti chtějí v Praze kontrolovat prázdné byty. Koalice tím zažívá první otřes

Související články