1 Boje v Súdánu

Při kmenových střetech zemřelo 170 lidí. Jižní Súdán hlásí výjimečný stav

, NOVÉ

Témata:

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir vyhlásil výjimečný stav ve třech státech v centrální části země, kde si násilnosti mezi kmeny vyžádaly za poslední týden nejméně 170 mrtvých a na 200 zraněných. Do regionu byla povolána armáda, která má podle příslušného příkazu, jež prezident vydal v noci na úterý, zajistit okamžité odzbrojení soupeřících stran.

Jihosúdánské vojenské jednotky budou podle BBC působit v regionu tři měsíce. V případě, že civilisté odmítnou zbraně odevzdat, má armáda právo zasáhnout silou, stojí v prohlášení prezidenta. O nasazení vojenských jednotek požádal jeden z poslanců jihosúdánského státu Jezera Dharuai Mabor Teny.

Boje v centrální části Jižního Súdánu se odehrávají mezi soupeřícími kmeny etnické skupiny Dinka, k níž patří i Kiir. Tyto kmeny se už dříve střetly kvůli sporům o dobytek a dalším politickým či kulturním neshodám. Poslední vlna násilí si ale vyžádala šokující počet obětí.

„Násilnosti si na obou stranách už vyžádaly nejméně 170 mrtvých, vypáleno bylo 342 domů a bezmála 1800 lidí je vysídleno,“ řekl v úterý Teny agentuře Reuters.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého vzniku v roce 2011. V zemi zuří občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje ale nepřestaly.

Čtěte také: Súdánským ženám hrozí za nošení kalhot zbičování. Jsou obviněné za „nemravnost“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.