1 Boje v Súdánu

Při kmenových střetech zemřelo 170 lidí. Jižní Súdán hlásí výjimečný stav

, NOVÉ

Témata:

Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir vyhlásil výjimečný stav ve třech státech v centrální části země, kde si násilnosti mezi kmeny vyžádaly za poslední týden nejméně 170 mrtvých a na 200 zraněných. Do regionu byla povolána armáda, která má podle příslušného příkazu, jež prezident vydal v noci na úterý, zajistit okamžité odzbrojení soupeřících stran.

Jihosúdánské vojenské jednotky budou podle BBC působit v regionu tři měsíce. V případě, že civilisté odmítnou zbraně odevzdat, má armáda právo zasáhnout silou, stojí v prohlášení prezidenta. O nasazení vojenských jednotek požádal jeden z poslanců jihosúdánského státu Jezera Dharuai Mabor Teny.

Boje v centrální části Jižního Súdánu se odehrávají mezi soupeřícími kmeny etnické skupiny Dinka, k níž patří i Kiir. Tyto kmeny se už dříve střetly kvůli sporům o dobytek a dalším politickým či kulturním neshodám. Poslední vlna násilí si ale vyžádala šokující počet obětí.

„Násilnosti si na obou stranách už vyžádaly nejméně 170 mrtvých, vypáleno bylo 342 domů a bezmála 1800 lidí je vysídleno,“ řekl v úterý Teny agentuře Reuters.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého vzniku v roce 2011. V zemi zuří občanská válka od roku 2013, kdy se prezident Kiir rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje ale nepřestaly.

Čtěte také: Súdánským ženám hrozí za nošení kalhot zbičování. Jsou obviněné za „nemravnost“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Boris Johnson: blonďatý král světa. Kdo je budoucí britský premiér?

Echo týdne: Královna kurtů, švédská péče a expremiérova hypotéka ● Komentář: Nastal čas přistřihnout plebsu křídla ● Recenze: A co když to Německo nezvládne? ● Historie: Největší úspěch bledých tváří

Babiš už měl dávno rezignovat Odborový předák Josef Středula nejen o premiérovi
Smrt legendy o ušlechtilém nacistovi Nová fakta o architektu Albertu Speerovi
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.