Prymula mluví o projektu testování všech obyvatel, praktici ale o ničem nevědí

TESTOVÁNÍ NA KORONAVIR

Prymula mluví o projektu testování všech obyvatel, praktici ale o ničem nevědí
Prymula mluví o testování prakticky všech obyvatel ČR Foto: SHUTTERSTOCK
1
Domov

Echo24

S praktickými lékaři se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) jedná o projektu testování v podstatě všech obyvatel ČR. Mohlo by odhalit 90 až 93 procent všech nakažených, řekl Prymula po jednání vlády. V současné době je podle něj nakažených mnohonásobně víc, než se podaří odhalit testováním. Ve středu testy prokázaly více než 5000 pozitivních případů. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka řekl, že se sdružením o návrhu nikdo nejednal. Bez podrobností se k němu nechtěl vyjadřovat.

„V posledních dvou dnech jsme velmi intenzivně jednali o velmi ambiciózním projektu, kterým je protestování v podstatě všech obyvatel České republiky,“ řekl Prymula.

Je to náročný projekt. Nedojde k protestování všech, ne všichni budou chtít být testováni. Doufám, že se nám podaří otestovat alespoň 6 milionů lidí,“ řekl Prymula v pátečním Interview ČT24. Dodal, že nikoho nemohou nutit. Podle Prymuly by se dalo protestovat až 100 lidí za dvě hodiny na ranních odběrech.

Nepoužívaly by se PCR testy, ale testy takzvaně antigenní, které není nutné provádět v laboratoři. U antigenních testů se také využívá vzorek výtěru z nosohltanu. Jeho hlavní výhodou je, že vzorek dokáže vyhodnotit již do třiceti minut. Oproti PCR testům je však tato metoda testování méně citlivá. Pokud použitý vzorek obsahuje menší množství viru, může se ve výsledku ukázat jako negativní.

„Pokud se projekt podaří, tak si dovedu představit, že by to s nějakým odstupem 14 dnů bylo možné,“ dodal. Musí se to ale důkladně připravit, protože není možné lidi testovat po delší čas. Je podle něj ale potřeba zabezpečit dostatek testů.